1 sierpnia, 2022

Zadbaj o uszy swojego ukochanego pupila!

Czytaj nasz blog

Pomijanie pielęgnacji uszu psa to spory błąd. Uszy, podobnie jak oczy naszych psów, to obszary szczególnie narażone na rozwój infekcji czy podrażnienia. W zależności od anatomii poszczególnych czworonogów, utrzymanie higieny uszu może stanowić dla właściciela większe lub mniejsze wyzwanie – warto natomiast wiedzieć w jaki sposób mu sprostać.

Czyszczenie uszu psa – dlaczego jest tak ważne

Dokładne czyszczenie uszu psa powinno wchodzić w skład rutynowej pielęgnacji każdego czworonoga. Psie uszy, ze względu na ich budowę, są dość podatne na rozwój infekcji i dolegliwości o podłożu grzybiczym. Winna jest temu anatomia oraz łatwość, z jaką zanieczyszczenia przedostają się w głąb kanału słuchowego. Podczas spaceru będzie to przede wszystkim kurz, ale wiosną czy latem, mogą być to również pyłki roślin, cząstki traw, kurz oraz drobne insekty. 

Jeśli psie uszy są przyklapnięte lub całkowicie zasłonięte przez skórę, może oznaczać to, że wewnątrz ucha nie ma dostatecznie dobrej wentylacji. Jak można się domyślić, ciepło ciała, wilgoć i brak dostępu światła, stwarzają dobre warunki dla rozwoju grzybów, które mogą prowadzić do wystąpienia poważniejszych dolegliwości czy nawet problemów ze słuchem. 

Ważne jest także, że nasz pupil nie umie samodzielnie wyczyścić sobie uszu. Pies będzie ocierał głowę o dywan lub starał się sobie pomóc łapami. Gdy dojdzie do rozwoju infekcji, można zauważyć, że zwierzak stara się pozbyć dyskomfortu, m.in. trzepiąc głową. Może okazać się również, że okolica ucha stanie się tkliwa i cieplejsza w dotyku. Wówczas należy udać się z czworonogiem do weterynarza.

Jak czyścić uszy psu? Samodzielnie czy u groomera?

Znacznie lepiej jednak jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego też warto nauczyć się jak czyścić uszy psu samodzielnie, w domu. Dobrą wiadomością jest, że do pielęgnacji uszu psa nie będą potrzebne specjalistyczne produkty i akcesoria – choć zdecydowanie ułatwić mogą one działanie osobom uczącym się prawidłowej techniki. Można zaopatrzyć się w płyn do dezynfekcji lub preparat do delikatnego oczyszczania okolicy ucha.

W domu czyszczenie uszu u psa można przeprowadzać wykorzystując do tego celu np. zwilżony letnią wodą ręczniczek lub bezpyłowy wacik. Nie sięgajmy po watę – może ona pozostawić w uchu zwierzęcia drobne włókna, które będą dodatkowo podrażniać okolicę. Nie można stosować kosmetyków i preparatów dedykowanych dla ludzi, gdyż mogą one naruszyć pH skóry psa. Te same zasady odnoszą się także do pielęgnacji okolic oczu

Dla zachowania higieny uszu konieczne jest także regularne przycinanie/wyrywanie włosia, szczególnie ważne w przypadku ras takich jak np. west terrier, które wymagają również regularnego trymowania. Zbyt długie włosy na pyszczku mogą gromadzić na sobie zanieczyszczenia i bakterie, a także pogarszać wentylację ucha. W kwestii strzyżenia zdecydowanie warto udać się do psiego groomera. W Champion SPA, podczas wykonywania usługi takiej jak strzyżenie, trymowanie czy kąpiel, specjalista zatroszczy się także o czystość uszu psiaka. Tego typu usługa jest najczęściej wliczana w cenę kompleksowego zabiegu.

Mycie uszu psa – regularna pielęgnacja

Po pierwsze, poza regularnością w samym czyszczeniu, zatroszczyć należy się także o częste kontrolowanie czystości okolicy uszu. Podczas wyczesywania lub kąpieli, ale także po spacerze lub zabawie zwracaj uwagę na wszelkie niepokojące symptomy u psa, takie jak: 

 • częste drapanie okolicy uszu, 
 • tkliwość i ból ucha, 
 • podwyższona ciepłota ucha, 
 • częste potrząsanie głową, 
 • przechylanie głowy na jedną stronę,
 • obecność wydzieliny, 
 • nieprzyjemny zapach okolicy ucha, 
 • pojawienie się drobnych strupków i podrażnień.

Częste mycie uszu psa jest elementem rutynowej pielęgnacji, do której – podobnie jak do obcinania pazurów czy kąpieli, warto przyzwyczajać zwierzaka już od młodego wieku. Dzięki temu cała “operacja” przebiegnie sprawnie i bez stresu dla zwierzęcia. W ten sposób łatwiej będzie także wyłapać wszelkie nieprawidłowości czy nietypowe zachowanie ze strony czworonoga.

Najnowsze wpisy

 • blog

  28.03.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  12.03.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  14.02.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  24.01.2023

  Czytaj wpis

SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma na to reguły. Podobnie wygląda sytuacja wśród ludzi. Idziemy do fryzjera wtedy kiedy jest taka potrzeba. Należy przede wszystkim zapomnieć o błędnych starych przekonaniach, że psa trzeba np. kąpać jak najrzadziej i najlepiej w szarym mydle.

Nie każdy. Są takie rasy, jak ratlerki czy dobermany o krótkiej sierści, nie wymagającej specjalnej pielęgnacji w salonie fryzjerskim.

Jeżeli właściciel przyprowadza pieska tylko do strzyżenia, konieczne jest aby pies został przed wizytą wykąpany i wyczesany. Poza tym inne przygotowania nie są konieczne. Dobrze jest przyzwyczajać psa do wizyty u fryzjera od młodego wieku.

Teoretycznie tak. Praktycznie jednak lepiej udać się do specjalisty, który posiada przeznaczone do tego profesjonalne akcesoria, no i oczywiście wprawioną rękę i doświadczenie. Samemu można przez przypadek nawet okaleczyć psa.

Nie ma reguły. To zależy od tego jakiej rasy jest piesek, w jakim stanie się znajduje no i oczywiście od zakresu usług jakim ma zostać pies poddany. Ważnym czynnikiem jest to, jaki charakter ma pies, czy jest spokojny czy nerwowy, a zatem czy trzeba też poświęcać czas na jego uspokojenie.

W zasadzie kiedy uznajemy to za konieczne. Odeszły teorie, że psa należy kąpać najlepiej raz do roku. Obecnie na rynku dostępne są takie kosmetyki do pielęgnacji psów, które umożliwiają w zasadzie nawet codzienną kąpiel

Golenie to ostateczność, na którą warto się zdecydować w przypadku gdy skołtunienie jest już bardzo zaawansowane. Teoretycznie każdy kołtun można rozczesać, ale wiadomo że im jest on większy tym więcej czasu zabierze jego rozczesanie. Pamiętajmy że proces ten nie jest przyjemny dla naszego czworonoga. Decyzja zatem należy do właściciela.

W obecnych czasach można kupić kosmetyki dostosowane do danego psa. Są kosmetyki dla yorków, psów białych (wybielające) takich jak westiki czy łaciatych (uniwersalne). Istnieją tez kosmetyki dla alergików. Oczywiście panuje tutaj zasada że w większości przypadków droższe kosmetyki są lepsze. Pytanie zatem czy chcemy oszczędzać na wyglądzie naszego pieska. Pamiętajmy również, iż niewskazane jest używanie kosmetyków dla ludzi.

W zasadzie nie. Istnieją pewne standardy i tak naprawdę, poza psami wystawowymi, można powiedzieć że wszystko zależy od pomysłowości właściciela czy też fryzjera.
Jak przygotować psa przed wizytą u fryzjera?

Wizyta, szczególnie ta pierwsza, może być dla Twojego psa przeżyciem. Zastosuj cztery proste rady, by Twój pupil się nie denerwował:

1. Wyjdź z psem na spacer. Dobrze, gdy pies przed wizytą się załatwi i pobiega na świeżym powietrzu.
2. Jeśli umawiasz się tylko na strzyżenie, umyj psa bezpośrednio przed wizytą. To dobre zarówno dla moich narzędzi jak i samego efektu strzyżenia.
3. Nie nakręcaj psa na coś niezwykłego. Nie mów do niego inaczej, nie rób wielkiej sprawy z wizyty. Im bardziej naturalnie pies będzie się czuł, tym lepiej.
4. Bądź na czas. Ja będę mogła dobrze Was poznać a Twój pies będzie się mniej denerwował. Nikt nie lubi się spieszyć.

USŁUGI

kurs
groomerski

ZOSTAŃ GROOMEREM

KURS GROOMERSKI