12 marca, 2023

Co zrobić, jeśli pies jest bojaźliwy lub agresywny podczas wizyty u psiego fryzjera?

Czytaj nasz blog

Na myśl o wizycie u psiego fryzjera, twój pies stresuje się, ucieka, chowa, skomli, a może warczy? W tym wypadku musisz podjąć odpowiednie działania, żeby zapewnić bezpieczeństwo dla swojego psiaka, psiego fryzjera oraz innych zwierząt lub osób, które mogą znajdować się w pobliżu. 

Na początku najważniejsze jest zrozumienie, że taki stan psa wynika zazwyczaj z lęku lub stresu, który może być spowodowany przez różne czynniki, takie jak traumatyczne doświadczenia, brak odpowiedniego szkolenia lub socjalizacji, nieprzyjemne doświadczenia w przeszłości podczas wizyt u weterynarza lub psiego fryzjera. Dlatego ważne jest, aby podejść do tej sytuacji z empatią i zrozumieniem. W tym artykule dowiesz się, jak najlepiej poradzić sobie z lękiem pupila przed psim fryzjerem

Groomer Kraków: Jakie są sposoby na uspokojenie psa przed wizytą?

Szkolenie psa – Niezwykle ważne jest, aby pies był dobrze przeszkolony i socjalizowany już od szczenięcia. Jeśli pies jest już dorosły i ma problemy z agresją lub lękiem, musisz skonsultować się z trenerem lub behawiorystą zwierzęcym, aby pomóc pupilowi pokonać te problemy. 

Regularne wizyty u fryzjera – Najlepiej, żeby umówić psa na pierwszą wizytę w salonie groomerskim już w pierwszych miesiącach życia. Regularne wizyty pomogą psu przyzwyczaić się do zabiegów pielęgnacyjnych. Im częściej pies będzie poddawany takim zabiegom, tym łatwiej mu będzie radzić sobie z nimi w przyszłości, bo będzie wiedział, czego może się spodziewać.

Wybór odpowiedniego fryzjera – Wybór doświadczonego i cierpliwego psiego fryzjera w Krakowie jest kluczowy. Pies musi poczuć się bezpiecznie i komfortowo podczas strzyżenia. Dobry fryzjer będzie w stanie dostosować swoje podejście do indywidualnych potrzeb psa i zminimalizować jego stres związany z zabiegiem.

Psi fryzjer Kraków: Jak pomóc psu w czasie wizyty?

Zapewnienie odpowiedniego otoczenia – W trakcie wizyty u psiego fryzjera ważne jest, aby pies miał spokojne i ciche otoczenie. 

Dobrym pomysłem może być umieszczenie psa w oddzielnym pomieszczeniu, z dala od innych psów. Dzięki temu uda się zminimalizować hałas, a do psa będzie docierało mniej bodźców.

Zastosowanie preparatów uspokajających – Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty uspokajające, które można podać przed wizytą u psiego fryzjera. Mogą to być naturalne preparaty, takie jak olejki eteryczne, jak i leki. Najpierw jednak trzeba skonsultować się z weterynarzem, tak żeby nie zaszkodzić swojemu psu.

Używanie nagród i pochwał – Pozytywne zachęty i nagrody, takie jak smakołyki lub przytulanie, mogą pomóc psu poczuć się bardziej zrelaksowanym w trakcie strzyżenia.

Wizyta u psiego fryzjera Kraków: Z czego może wynikać lęk lub agresja?

Lęk lub agresja mogą być odpowiedzią na brak zaspokojonych potrzeb lub wynikiem różnych przykrych doświadczeń, które wydarzyły się w życiu psa. Jeśli w czasie wizyty u psiego fryzjera, pojawiają się nieodpowiednie zachowania, warto się zastanowić z czego one wynikają, tak żeby jak najlepiej pomóc psu. Lęk lub agresja mogą wynikać z:

 • Brak odpowiedniego szkolenia i socjalizacji – Pies, który nie został odpowiednio zaadaptowany do życia w rodzinie, może czuć się zagubiony, niepewny i wrażliwy na stres w nowych sytuacjach lub w kontakcie z innymi psami i ludźmi.
 • Traumatyczne doświadczenia – Pies, który doznał traumatycznych doświadczeń, takich jak ataki innych psów, przemoc lub zaniedbanie, może wykazywać lęk i agresję jako sposób na obronę przed potencjalnym zagrożeniem.
 • Problemy zdrowotne – Choroby, urazy lub ból fizyczny mogą powodować, że pies będzie bardziej nerwowy, a przez to podatny na lęk i agresję.
 • Złe relacje z innymi psami lub ludźmi – Pies, który był nękany lub zaatakowany przez inne psy, lub który miał negatywne doświadczenia z ludźmi, może stać się lękliwy lub agresywny wobec tych grup.

Groomer Kraków: Jak działać gdy pojawi się lęk lub agresja?

Na początku warto powiedzieć, że każdy pies jest inny i może inaczej reagować na różne sytuacje, dlatego tak ważne jest, żeby obserwować swojego pupila i uczyć się jego komunikacji. Jednak, gdy nie jesteś w stanie wpłynąć na zachowanie swojego psa, musisz skonsultować się ze specjalistami. Warto zaczerpnąć porady u behawiorysty, zoopsychologa czy weterynarza. Doświadczony psi fryzjer również powinien udzielić ci cennych wskazówek podczas wizyty.  

Najnowsze wpisy

 • blog

  28.03.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  12.03.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  14.02.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  24.01.2023

  Czytaj wpis

SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma na to reguły. Podobnie wygląda sytuacja wśród ludzi. Idziemy do fryzjera wtedy kiedy jest taka potrzeba. Należy przede wszystkim zapomnieć o błędnych starych przekonaniach, że psa trzeba np. kąpać jak najrzadziej i najlepiej w szarym mydle.

Nie każdy. Są takie rasy, jak ratlerki czy dobermany o krótkiej sierści, nie wymagającej specjalnej pielęgnacji w salonie fryzjerskim.

Jeżeli właściciel przyprowadza pieska tylko do strzyżenia, konieczne jest aby pies został przed wizytą wykąpany i wyczesany. Poza tym inne przygotowania nie są konieczne. Dobrze jest przyzwyczajać psa do wizyty u fryzjera od młodego wieku.

Teoretycznie tak. Praktycznie jednak lepiej udać się do specjalisty, który posiada przeznaczone do tego profesjonalne akcesoria, no i oczywiście wprawioną rękę i doświadczenie. Samemu można przez przypadek nawet okaleczyć psa.

Nie ma reguły. To zależy od tego jakiej rasy jest piesek, w jakim stanie się znajduje no i oczywiście od zakresu usług jakim ma zostać pies poddany. Ważnym czynnikiem jest to, jaki charakter ma pies, czy jest spokojny czy nerwowy, a zatem czy trzeba też poświęcać czas na jego uspokojenie.

W zasadzie kiedy uznajemy to za konieczne. Odeszły teorie, że psa należy kąpać najlepiej raz do roku. Obecnie na rynku dostępne są takie kosmetyki do pielęgnacji psów, które umożliwiają w zasadzie nawet codzienną kąpiel

Golenie to ostateczność, na którą warto się zdecydować w przypadku gdy skołtunienie jest już bardzo zaawansowane. Teoretycznie każdy kołtun można rozczesać, ale wiadomo że im jest on większy tym więcej czasu zabierze jego rozczesanie. Pamiętajmy że proces ten nie jest przyjemny dla naszego czworonoga. Decyzja zatem należy do właściciela.

W obecnych czasach można kupić kosmetyki dostosowane do danego psa. Są kosmetyki dla yorków, psów białych (wybielające) takich jak westiki czy łaciatych (uniwersalne). Istnieją tez kosmetyki dla alergików. Oczywiście panuje tutaj zasada że w większości przypadków droższe kosmetyki są lepsze. Pytanie zatem czy chcemy oszczędzać na wyglądzie naszego pieska. Pamiętajmy również, iż niewskazane jest używanie kosmetyków dla ludzi.

W zasadzie nie. Istnieją pewne standardy i tak naprawdę, poza psami wystawowymi, można powiedzieć że wszystko zależy od pomysłowości właściciela czy też fryzjera.
Jak przygotować psa przed wizytą u fryzjera?

Wizyta, szczególnie ta pierwsza, może być dla Twojego psa przeżyciem. Zastosuj cztery proste rady, by Twój pupil się nie denerwował:

1. Wyjdź z psem na spacer. Dobrze, gdy pies przed wizytą się załatwi i pobiega na świeżym powietrzu.
2. Jeśli umawiasz się tylko na strzyżenie, umyj psa bezpośrednio przed wizytą. To dobre zarówno dla moich narzędzi jak i samego efektu strzyżenia.
3. Nie nakręcaj psa na coś niezwykłego. Nie mów do niego inaczej, nie rób wielkiej sprawy z wizyty. Im bardziej naturalnie pies będzie się czuł, tym lepiej.
4. Bądź na czas. Ja będę mogła dobrze Was poznać a Twój pies będzie się mniej denerwował. Nikt nie lubi się spieszyć.

USŁUGI

kurs
groomerski

ZOSTAŃ GROOMEREM

KURS GROOMERSKI