24 stycznia, 2023

Czy każdego psa należy strzyc?

Czytaj nasz blog

Strzyżenie psów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w ofercie psiego groomera. Jednak wciąż jest on mało popularny, zwłaszcza wśród właścicieli nierasowych czworonogów. Strzyżenie nie jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla rasowych psów. Są jednak rasy, których psi fryzjer (groomer) nie będzie mógł ostrzyc. Poznaj je w dzisiejszym artykule.

 

Jakich pupilów nie warto zabierać do psiego fryzjera (groomera)?

 

Psy, które posiadają dwie warstwy sierści nie nadają się na wizytę w psim salonie piękności. Wierzchnia warstwa sierści jest dłuższa i pełni funkcję ochronną. Ona odpowiada za umaszczenie psa, jest sztywna i twarda. Druga warstwa to tak zwany podszerstek, to przypominająca puch, delikatna i miękka sierść. Przycięcie jej wpłynie negatywnie na proces termoregulacji u pupila, dlatego nie poleca się jej obcinania. Dodatkowo psy o takiej podwójnej sierści mają włosy o stałej długości, co też czyni stężenie zbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Z pewnością doświadczony groomer psi, odradzi Ci tego rodzaju zabieg w przypadku, gdy jesteś właścicielem psa o takiej sierści. Za to z pewnością zaproponuje lub poleci inny rodzaj pielęgnacji, odpowiedni dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Jakie rasy psi groomer wymienia jako te, które nie potrzebują strzyżenia? Do tej grupy należą: husky, labrador i owczarek niemiecki. Tym rasom, jako wystarczającą pielęgnację psi fryzjer, czyli groomer poleca kąpiel w kosmetykach przeznaczonych dla psów oraz dobre wyczesanie pupila. To właśnie ono pozwala pozbyć się z sierści większości zgromadzonych tam zanieczyszczeń. Czesanie zapobiega też nadmiernemu linieniu, dzięki czemu Twoja kanapa nie będzie cała zasłana psią sierścią. 

 

Z którą rasą należy wybrać się do groomera?

 

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania zabiegami przeprowadzanymi u psich groomerów, w tym także strzyżenia psów. Oczywiście możesz wykonać go także samodzielnie w zaciszu domowym, nie jest przymusem wizyta u psiego fryzjera – groomera. Jeśli tylko jesteś pewien, że Twoja rasa nie należy do psów z podwójną sierścią, możesz samemu przystrzyc swojego przyjaciela. 

 

Z całą pewnością należy strzyc, czy to w domu czy u psiego groomera, takie rasy, których sierść rośnie wzdłuż. Łatwo je rozpoznać, bo włosy rosną tak jak u nas i są coraz dłuższa, a nie wypadają. Tym pupilom obowiązkowo należy skracać sierść. Jeśli natomiast jesteś właścicielem krótkowłosego psa, nie ma takiej konieczności, chyba że zależy Ci na ładnym wyglądzie czworonoga, lub gdy na przykład planujesz udział w wystawie lub psim konkursie. Wtedy najlepszym wyborem będzie udanie się do specjalizującego się w tym psiego fryzjera (groomera). Dobiera on bowiem techniki do rodzaju sierści jaką posia pies i zna się na aktualnych trendach. Wiadomo, że w przypadku wystawy zależy nam na jak najlepszej prezentacji naszego czworonożnego przyjaciela.

Strzyżenie psa jest wskazane, aby uniknąć kłopotów z powstawaniem kołtunów, zadbać o ładny i zdrowy wygląd sierści, a także zapobiegać występowaniu u pupila pasożytów. Groomer (psi fryzjer) najczęściej na swoim fotelu ma do czynienia ze strzyżeniem takich ras jak: pudle, maltańczyki czy yorki. Oczywiście raz, które wymagają regularnego przycinania włosów jest zdecydowanie więcej. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć czy Twój pies też wymaga regularnych wizyt u psiego groomera najlepiej odwiedzić salon i dopytać o to profesjonalisty. Zaleca się wykonywanie strzyżenia u psa co kilka miesięcy, zdecydowanie częściej powtarza się ten zabieg latem, niż w trakcie chłodniejszej części roku.

 

Zapraszamy do odwiedzenia groomera – psiego fryzjera w naszym salonie Champion SPA, gdzie chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące strzyżenia Twojego pupila. Oprócz tej usługi oferujemy pielęgnację oczu, uszu, a także przycinanie pazurów. Specjalizujemy się jako placówka w przygotowywaniu psów do wystaw, zawodów czy konkursów. Mamy w tym duże doświadczenie, więc jeśli czeka Cię jedno z tych wydarzeń, zdaj się na nasz salon i naszych pracowników w Krakowie.

 

Najnowsze wpisy

 • blog

  28.03.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  12.03.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  14.02.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  24.01.2023

  Czytaj wpis

SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma na to reguły. Podobnie wygląda sytuacja wśród ludzi. Idziemy do fryzjera wtedy kiedy jest taka potrzeba. Należy przede wszystkim zapomnieć o błędnych starych przekonaniach, że psa trzeba np. kąpać jak najrzadziej i najlepiej w szarym mydle.

Nie każdy. Są takie rasy, jak ratlerki czy dobermany o krótkiej sierści, nie wymagającej specjalnej pielęgnacji w salonie fryzjerskim.

Jeżeli właściciel przyprowadza pieska tylko do strzyżenia, konieczne jest aby pies został przed wizytą wykąpany i wyczesany. Poza tym inne przygotowania nie są konieczne. Dobrze jest przyzwyczajać psa do wizyty u fryzjera od młodego wieku.

Teoretycznie tak. Praktycznie jednak lepiej udać się do specjalisty, który posiada przeznaczone do tego profesjonalne akcesoria, no i oczywiście wprawioną rękę i doświadczenie. Samemu można przez przypadek nawet okaleczyć psa.

Nie ma reguły. To zależy od tego jakiej rasy jest piesek, w jakim stanie się znajduje no i oczywiście od zakresu usług jakim ma zostać pies poddany. Ważnym czynnikiem jest to, jaki charakter ma pies, czy jest spokojny czy nerwowy, a zatem czy trzeba też poświęcać czas na jego uspokojenie.

W zasadzie kiedy uznajemy to za konieczne. Odeszły teorie, że psa należy kąpać najlepiej raz do roku. Obecnie na rynku dostępne są takie kosmetyki do pielęgnacji psów, które umożliwiają w zasadzie nawet codzienną kąpiel

Golenie to ostateczność, na którą warto się zdecydować w przypadku gdy skołtunienie jest już bardzo zaawansowane. Teoretycznie każdy kołtun można rozczesać, ale wiadomo że im jest on większy tym więcej czasu zabierze jego rozczesanie. Pamiętajmy że proces ten nie jest przyjemny dla naszego czworonoga. Decyzja zatem należy do właściciela.

W obecnych czasach można kupić kosmetyki dostosowane do danego psa. Są kosmetyki dla yorków, psów białych (wybielające) takich jak westiki czy łaciatych (uniwersalne). Istnieją tez kosmetyki dla alergików. Oczywiście panuje tutaj zasada że w większości przypadków droższe kosmetyki są lepsze. Pytanie zatem czy chcemy oszczędzać na wyglądzie naszego pieska. Pamiętajmy również, iż niewskazane jest używanie kosmetyków dla ludzi.

W zasadzie nie. Istnieją pewne standardy i tak naprawdę, poza psami wystawowymi, można powiedzieć że wszystko zależy od pomysłowości właściciela czy też fryzjera.
Jak przygotować psa przed wizytą u fryzjera?

Wizyta, szczególnie ta pierwsza, może być dla Twojego psa przeżyciem. Zastosuj cztery proste rady, by Twój pupil się nie denerwował:

1. Wyjdź z psem na spacer. Dobrze, gdy pies przed wizytą się załatwi i pobiega na świeżym powietrzu.
2. Jeśli umawiasz się tylko na strzyżenie, umyj psa bezpośrednio przed wizytą. To dobre zarówno dla moich narzędzi jak i samego efektu strzyżenia.
3. Nie nakręcaj psa na coś niezwykłego. Nie mów do niego inaczej, nie rób wielkiej sprawy z wizyty. Im bardziej naturalnie pies będzie się czuł, tym lepiej.
4. Bądź na czas. Ja będę mogła dobrze Was poznać a Twój pies będzie się mniej denerwował. Nikt nie lubi się spieszyć.

USŁUGI

kurs
groomerski

ZOSTAŃ GROOMEREM

KURS GROOMERSKI