Skracanie pazurów

Skracanie pazurów

Regularne obcinanie pazurów psa stanowi bardzo istotny element pielęgnacji naszych czworonogów. Jest stosunkowo prostym, ale ważnym zabiegiem, który należy wykonywać regularnie. Prawidłowe przycinanie pazurów psa zapewnia zwierzakowi nie tylko prawidłowy chód, a tym samym jest także konieczne aby zadbać o zdrowie psich łap oraz komfort pupila. Wystarczy zaledwie chwila, aby przyciąć pazury do wygodnej dla zwierzaka długości – szybko, bezpiecznie i bez stresu dla czworonoga.

Obcinanie pazurów psa w Krakowie – Champion SPA

W Champion SPA oferujemy szeroki wybór zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym Twój pies będzie prezentował się nienagannie, a jego sierść i skóra pozostaną w znakomitej kondycji. Nie pomijamy także przycinania pazurów! Przy każdej wizycie groomer sprawdza aktualną długość pazurów czworonożnego klienta i w zależności od potrzeb, obcina je na odpowiednią długość.

Wbrew obiegowej opinii obcinanie pazurów psa nie powinno być traktowanie jako dodatkowa usługa kosmetyczna – ale ważny element regularnej pielęgnacji. Dlaczego? Zwierzęta żyjące dziko oraz pradawni przodkowie dzisiejszych udowodnionych czworonogów spędzały cały czas przemierzając naturalny teren. Oznaczało to ciągłe ścieranie się pazurów i utrzymanie ich optymalnej długości – niezbędnej do przeżycia, polowania czy walki. Współczesne czworonogi, o ile nie spędzają bardzo dużo czasu na biegu i zabawie na świeżym powietrzu, wymagają regularnego przycinania pazurów. Częstotliwość przycinania pazurów zależy także od rasy psa, jego wieku, prowadzonej diety, stanu zdrowia. Osoba zajmująca się psim groomingiem wie, kiedy pazury wymagają skrócenia – zaufaj profesjonalistom! 

Dlaczego przycinanie pazurów psa jest ważne?

Regularne przycinanie pazurów u psa jest konieczne z wielu przyczyn – zdecydowanie nie tylko ze względów estetycznych. Jeśli płytka paznokciowa nie ulega naturalnemu wytarciu i skróceniu (np. w kontakcie z podłożem), czworonogowi należy w tym pomóc. Zbyt długi pazury mogą sprawiać psu dyskomfort i utrudniać poruszanie się, co wpływa na poziom jego aktywności. 

Podcinanie psich pazurów jest konieczne aby: 

  • uchronić czworonoga przed bólem łap i nóg podczas chodzenia, 
  • zapewnić łapom dobrą przyczepność do podłoża, 
  • chronić zwierzęta przed wadami chodu i postawy, 
  • ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia zwyrodnień stawów, 
  • chronić kości wewnątrz łap,
  • zminimalizować ryzyko wystąpienia poważniejszych schorzeń (np. stanów zapalnych czy nawet kulawizny).

Za długie pazury utrudniają psu poruszanie się, co można zauważyć np. gdy zwierzak przemieszcza się po podłodze w domu. Trudności z utrzymaniem równowagi, ślizganie się łapek lub ich tkliwość, symptomy wskazujące na to, że nadszedł najwyższy czas na przycięcie pazurów naszego czworonoga. Zasada jest prosta: ciążki powinny pójść w ruch, gdy tylko pazury z trakcie chodzenia zaczynają zahaczać po podłoże (słychać ich stukanie podczas chodzenia).

Bezpieczne przycinanie pazurów u psa

Sprawne, a co najważniejsze, bezpieczne obcinanie pazurów wymaga nieco wiedzy z zakresu psiej anatomii. Pazury naszych czworonogów odznaczają się bowiem inną budową niż ludzkie paznokcie, które nie są unerwione. Zewnętrzną część psiego pazura stanowi twarda płytka rogowa. U dołu każdego pazurka można zauważyć jaśniejszy pas tkanki, która określana jest jako “podeszwa”. Podcinanie tych elementów jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne dla czworonoga. 

Co ważne jednak, to że wnętrzu pazura znajduje się tzw. łożysko. Jest to rdzeń, wzdłuż którego biegną naczynia krwionośne oraz nerwy. Macierz jest więc niezwykle wrażliwa na ból, a wyniku uszkodzeń, może zacząć krwawić. Nieprawidłowo przeprowadzone przycinanie pazurów psa może zatem stwarzać ryzyko dla pupila. Liczy się zatem dobre oko, wiedza oraz – regularność. Macierz będzie się wydłużać, jeśli pazury nie będą często skracane, a to dodatkowo utrudni przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych. Częste wizyty w psim SPA to gwarant dla zachowania zdrowia i komfortu Twojego pupilka. 

Zaufaj groomerowi – obcinanie pazurów psa

Nie wiesz jak samodzielnie przyciąć pazury swojego pupila? Dla osób bez doświadczenia, taka operacja może stwarzać wyzwanie – tym bardziej gdy przyjdzie do skracania czarnych pazurków. Na profesjonalne przycinanie pazurów u psa możesz jednak liczyć odwiedzając psiego groomera. Specjalista doskonale wie w jaki sposób uspokoić zwierzaka, a także jak bezpiecznie posłużyć się cążkami oraz szlifierką. 

Doświadczony groomer wie kiedy rozpocząć przycinanie pazurów i wykaże się przy tym pewną ręką i cierpliwością. Ponadto, ekspert wie jak trafnie rozpoznać w którym miejscu rozpoczyna się macierz pazura, dzięki czemu nie narusza jej podczas obcinania pazurów. Szybkość działania to podstawa – ale w Champion SPA zadbamy także o estetyczne wykończenie psiego pedicure, aby pazurki nie zahaczały o podłoże. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Przycinanie pazurów realizujemy jako element innych usług z zakresu kąpania czy pielęgnacji sierści domowych zwierząt. Zapraszamy!