Kąpanie kota

Kąpanie kota

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Kąpanie kota

usługi Champion spa

Kąpanie kota

W Champion SPA specjalizujemy się w pracy ze wszystkimi domowymi czworonogami, wliczając w to także wszystkie mruczki – od tych kanapowych, po wystawowych bywalców. Realizujemy szeroki wachlarz usług z zakresu pielęgnacji kotów, w tym także kąpiel. Choć może wydawać się, że kot powinien zawsze myć się samodzielnie – o czym świadczyć może chociażby słynna kocia awersja do wody – zdarza się, że w tym zadaniu może pomóc profesjonalista. Kąpiel kota powinna być przeprowadzana w kilku przypadkach, zwłaszcza gdy zwierzak cierpi na dolegliwości skórne, uczulenie lub jest po zabiegu. Najczęściej realizowaną usługą jest jednak kąpanie kotów ras bezwłosych, które nie posiadają gęstej okrywy włosowej. W ich przypadku konieczna jest właściwa pielęgnacja skóry, chroniąc ją przed rozwojem infekcji, przesuszeniem czy podrażnieniami. 

Kąpanie kota – kwestia, która wywołuje kontrowersje

Choć kąpanie kota wydaje się od zawsze wywoływać pewną dozę kontrowersji, w niektórych przypadkach jest konieczne. Koty są zwierzętami, które znakomicie radzą sobie z dbałością o higienę osobistą. Poświęcają na tę czynność bardzo dużo czasu w ciągu dnia, wylizując sierść przy pomocy ostrego języka i gładząc ją brzegiem łapki. Haczykowate wypustki działają niczym szczotka, wyłapująca spomiędzy okrywy włosowej wypadające włosy. Tak zebrane włosy kot odkrztusza w postaci zbitka sierści.

Nie zawsze jednak kot będzie mógł samodzielnie poradzić sobie z utrzymaniem sierści w dobrej kondycji i czystości. Może być to związane z jego wiekiem lub kondycją. Koty otyłe lub ze zdiagnozowanymi problemami ze stawami będą mniej chętnie oddawały się codziennym rytuałom pielęgnacyjnym. W jakich przypadkach jeszcze należy pomóc pupilowi?

Jednym z głównych zaleceń są problemy skórne kota. Dolegliwości dermatologiczne wywołane przez grzybicę, alergię czy działalności pasożytów mogą mieć znacznie łagodniejszy przebieg (i ustąpić szybciej!) jeśli kąpiel kota stanie się rutyną. To w wielu przypadkach bardzo ważne uzupełnienie leczenia zaleconego przez weterynarza. Warto zastosować się do nich także w kwestii częstotliwości oraz użycia konkretnych preparatów pielęgnacyjnych.

Najczęściej kąpiel u groomera odbywają koty bez okrywy włosowej. Może wydawać się to nieintuicyjne, ale właśnie kocie rasy bezwłose odznaczają się najbardziej wymagającą w pielęgnacji skórą – naturalnie wydziela ona znacznie większe ilości sebum, niż w przypadku ras z okrywą włosową. Brak odpowiedniej pielęgnacji i częstych kąpieli kotów takich jak sfinksy, mogą wystąpić problemy skórne, w tym nawet trądzik czy odparzenia. Aby temu zapobiec, warto zdać się na profesjonalnego groomera, który odpowiednio zajmie się pielęgnacją oraz udzieli wszystkich niezbędnych porad odnośnie zachowania dobrej kondycji skóry kotów ras bezwłosych.

Kąpanie kota domowego w Champion SPA

Jeśli Twój kot jest oswojony z wodą, lub nawet lubi kontakt z nią, kąpiel kota może być jak najbardziej przeprowadzona w domu. Posłuży do tego wanna, umywalka lub miska. Ważne aby do rzeczy podejść ze spokojem, odpowiednimi kosmetykami oraz zatroszczyć się o właściwą temperaturę wody (max 38°C). Dzięki odrobinie wprawy kąpanie kota domowego może być wykonane przez właściciela. 

Co jednak jeśli kot nie chce współpracować? Być może warto wtedy rozważyć pomoc profesjonalnego groomera. Warto przyzwyczajać kota do wizyt w salonie od najmłodszych lat. W rękach doświadczonego eksperta kąpiel będzie przeprowadzona bezpiecznie, sprawnie i bez niepotrzebnego stresu dla Twojego pupila.

Pielęgnacja i kąpanie kotów różnych ras

Rzecz jasna, usługi groomerskie są kierowane przede wszystkim dla posiadaczy kotów rasowych, a także championów startujących w wystawach. Pielęgnacja i kąpanie kotów konkretnych ras pomoże zatroszczyć się prawidłowe ukształtowanie ich okrywy włosowej, zdrowie skóry oraz dobre samopoczucie zwierzaka. Kocia kąpiel ułatwia m.in. rozczesanie kołtunów na sierści. Poza rozczesaniem i pozbyciem się skołtunionych włosów warto także dokładnie wypłukać pozostałe obumarłe włosy oraz wygładzić je przy pomocy profesjonalnych kosmetyków. Podobnych zabiegów będą wymagać m.in. koty syberyjskie, persy, himalayan czy Maine Coony.

Profesjonalna kąpiel kota u groomera okazać się może także koniecznością w sytuacji, gdy sierść pupila zostanie bardzo mocno zabrudzona. Mruczek będzie mógł samodzielnie usunąć spomiędzy włosów drobne zabrudzenia, ale niestety nie poradzi sobie z nimi gdy sierść zostanie mocno sklejona. Trudne do usunięcia ciecze mogą nie tylko być kłopotliwe do wypłukania z włosów, ale także szkodliwe dla zwierzęcia. W takiej sytuacji, zamiast czekać aż kot rozpocznie samodzielną próbę czyszczenia sierści, warto udać się do salonu groomerskiego. 

Champion SPA to miejsce na krakowskiej mapie zwierzęcych salonów fryzjerskich, które staje się coraz lepiej rozpoznawalne. Trafiają do nas właściciele czworonogów rasowych oraz typowych kanapowców, którzy chcą prawidłowo zadbać o dobry wygląd i zdrowie swoich podopiecznych. Zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą. Umów się na wizytę w salonie już dzisiaj. Zapraszamy.

Nie czekaj!

Skorzsystaj z naszych usług

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Dzięki usługom profesjonalnego groomera regularne mycia psa stanie się łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem, a Twój czworonożny pupil, będzie mógł cieszyć się zadbaną skórą i sierścią, przez cały rok. Zapraszamy!

+48 530 666 155

Pozostałe usługi

Zobacz inne usługi przygotowane
dla Twojego Kota

  • KOT

    SPRAWDŹ
  • KOT

    SPRAWDŹ
  • KOT

    SPRAWDŹ
  • KOT

    SPRAWDŹ
  • KOT

    SPRAWDŹ
  • KOT

    SPRAWDŹ

USŁUGI

kurs
groomerski

ZOSTAŃ GROOMEREM

KURS GROOMERSKI

SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma na to reguły. Podobnie wygląda sytuacja wśród ludzi. Idziemy do fryzjera wtedy kiedy jest taka potrzeba. Należy przede wszystkim zapomnieć o błędnych starych przekonaniach, że psa trzeba np. kąpać jak najrzadziej i najlepiej w szarym mydle.

Nie każdy. Są takie rasy, jak ratlerki czy dobermany o krótkiej sierści, nie wymagającej specjalnej pielęgnacji w salonie fryzjerskim.

Jeżeli właściciel przyprowadza pieska tylko do strzyżenia, konieczne jest aby pies został przed wizytą wykąpany i wyczesany. Poza tym inne przygotowania nie są konieczne. Dobrze jest przyzwyczajać psa do wizyty u fryzjera od młodego wieku.

Teoretycznie tak. Praktycznie jednak lepiej udać się do specjalisty, który posiada przeznaczone do tego profesjonalne akcesoria, no i oczywiście wprawioną rękę i doświadczenie. Samemu można przez przypadek nawet okaleczyć psa.

Nie ma reguły. To zależy od tego jakiej rasy jest piesek, w jakim stanie się znajduje no i oczywiście od zakresu usług jakim ma zostać pies poddany. Ważnym czynnikiem jest to, jaki charakter ma pies, czy jest spokojny czy nerwowy, a zatem czy trzeba też poświęcać czas na jego uspokojenie.

W zasadzie kiedy uznajemy to za konieczne. Odeszły teorie, że psa należy kąpać najlepiej raz do roku. Obecnie na rynku dostępne są takie kosmetyki do pielęgnacji psów, które umożliwiają w zasadzie nawet codzienną kąpiel

Golenie to ostateczność, na którą warto się zdecydować w przypadku gdy skołtunienie jest już bardzo zaawansowane. Teoretycznie każdy kołtun można rozczesać, ale wiadomo że im jest on większy tym więcej czasu zabierze jego rozczesanie. Pamiętajmy że proces ten nie jest przyjemny dla naszego czworonoga. Decyzja zatem należy do właściciela.

W obecnych czasach można kupić kosmetyki dostosowane do danego psa. Są kosmetyki dla yorków, psów białych (wybielające) takich jak westiki czy łaciatych (uniwersalne). Istnieją tez kosmetyki dla alergików. Oczywiście panuje tutaj zasada że w większości przypadków droższe kosmetyki są lepsze. Pytanie zatem czy chcemy oszczędzać na wyglądzie naszego pieska. Pamiętajmy również, iż niewskazane jest używanie kosmetyków dla ludzi.

W zasadzie nie. Istnieją pewne standardy i tak naprawdę, poza psami wystawowymi, można powiedzieć że wszystko zależy od pomysłowości właściciela czy też fryzjera.
Jak przygotować psa przed wizytą u fryzjera?

Wizyta, szczególnie ta pierwsza, może być dla Twojego psa przeżyciem. Zastosuj cztery proste rady, by Twój pupil się nie denerwował:

1. Wyjdź z psem na spacer. Dobrze, gdy pies przed wizytą się załatwi i pobiega na świeżym powietrzu.
2. Jeśli umawiasz się tylko na strzyżenie, umyj psa bezpośrednio przed wizytą. To dobre zarówno dla moich narzędzi jak i samego efektu strzyżenia.
3. Nie nakręcaj psa na coś niezwykłego. Nie mów do niego inaczej, nie rób wielkiej sprawy z wizyty. Im bardziej naturalnie pies będzie się czuł, tym lepiej.
4. Bądź na czas. Ja będę mogła dobrze Was poznać a Twój pies będzie się mniej denerwował. Nikt nie lubi się spieszyć.