Pielęgnacja uszu

Pielęgnacja uszu

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Pielęgnacja uszu

usługi Champion spa

Pielęgnacja uszu

Kocie uszy są idealne do drapania, uroczo poruszają się, gdy zwierzak nasłuchuje, a nawet wtedy, gdy śpi. Poza codziennymi pieszczotami i głaskaniem należy jednak wiedzieć, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Koty to zwierzęta, które szczególnie dbają o swoją higienę – zarówno te domowe, jak i wolnożyjące. Uszu jednak nie są w stanie samodzielnie wyczyścić. Jak powinna wyglądać taka pielęgnacja i czy można wykonywać ją samodzielnie?

Czyszczenie uszu u kota – dlaczego jest istotne?

Koty, jako bardzo czyste zwierzęta, niezwykle dbają o swoją higienę. Potrafią poświęcać jej w ciągu dnia naprawdę dużo czasu. Nie do wszystkich miejsc potrafią jednak dotrzeć samodzielnie, czego najlepszym przykładem są właśnie uszy. Jeśli w domu są dwa koty (albo więcej), prawdopodobnie czasem będziesz widzieć jak czyszczą sobie uszka wzajemnie. Nie musi to być jednak regułą, dlatego warto mimo wszystko regularnie kontrolować stan uszu pupila.

Pielęgnacja uszu kota polega na oczyszczeniu przewodów słuchowych z rosnących w nich włosów, co obniża ryzyko infekcji. Regularne zaglądanie do kocich uszu jest również ważne dlatego, że często to właśnie w ich okolicy pojawiają się oznaki różnych chorób: alergii, grzybicy, świerzbu usznego czy infekcji bakteryjnych. Infekcje zewnętrznej części ucha (czyli tej najbardziej widocznej) mogą przenieść się do ucha środkowego i wewnętrznego, powodując poważne problemy zdrowotne, włączając w to problemy ze słuchem.

Które objawy szczególnie powinny zwrócić twoją uwagę?

  • Nadmierne drapanie okolic uszu.
  • Potrząsanie głową – kot wygląda jakby chciał pozbyć się czegoś z ucha.
  • Zaczerwienienie lub zmiana koloru wewnętrznej małżowiny ucha.
  • Duża ilość brudu, np. w kolorze czarnym.

Powodem do niepokoju jest także łysienie okolic głowy i uszu oraz pojawiające się tam ranki. Z tego powodu warto przyglądać się kocim uszom i regularnie zabierać zwierzaka do salonu pielęgnacji zwierząt. Tam profesjonaliści przyjrzą się uszkom, w razie potrzeby je wyczyszczą, a gdyby okazało się, że kot wymaga wizyty u weterynarza – poinformują Cię. 

Mycie uszu kota – jak wygląda?

Czyszczenie uszu kota nie powinno być wykonywane zbyt często, ponieważ usuwanie woskowiny prowadzi do ich wysuszenia. W wyniku tego organizm zaczyna produkować ją w nadmiarze. To kolejny powód, by oddać kota w ręce groomera, który oceni, czy czyszczenie jest wskazane czy też nie.

Jeśli jednak zalecono ci czyszczenie uszu zwierzęcia, pamiętaj, by odbywało się ono w spokojnej, relaksującej atmosferze. Aby zabieg nie kojarzył się kotu nieprzyjemnie, głaszcz go w trakcie. Jest to niestety dość trudne, jeśli czyszczenie wykonuje jedna osoba. 

Czyszczenie uszu kota powinno się odbywać przy pomocy chusteczki albo płatka kosmetycznego. Najczęściej wystarczy jedynie wytrzeć wewnętrzną część małżowiny. W żadnym razie nie wolno wkładać patyczków ani innych czyścików w głąb ucha, ponieważ można je uszkodzić. Jeśli myjesz ucho z użyciem specjalistycznego preparatu, nigdy nie wlewaj go do środka ucha, ale nasącz nim chusteczkę i delikatnie przecieraj. Używaj wyłącznie środków zaleconych przez weterynarza albo specjalistę z salonu pielęgnacji zwierząt. Olejki czy inne preparaty przeznaczone dla ludzi albo psów mogą kotu zaszkodzić.

Jak przyzwyczaić kota do pielęgnacji uszu?

Zabiegi pielęgnacyjne, takie jak obcinanie pazurów czy właśnie mycie uszu najczęściej nie są przez koty lubiane. Nie wynika to z tego, że coś je w ich trakcie boli, ale raczej z faktu, że są unieruchomione i ktoś ogranicza ich swobodę. Żeby każdorazowa próba pielęgnacji uszu nie kończyła się stresem zarówno dla kota, jak i dla właściciela, warto się do takiego zabiegu przygotować.

Przede wszystkim, przyzwyczajaj kota do czyszczenia uszu od małego. Dzięki temu, będzie wiedział, że to rutynowy i bezbolesny zabieg – może nie będzie się więc wyrywał i uciekał! Sam zabieg należy przeprowadzać tak, aby kot nie czuł bólu, co oznacza, że nie wolno na siłę niczego mu wpychać do uszu, a przecieranie małżowiny powinno być delikatne.

Żeby rytuał pielęgnacji kojarzył się kotu dobrze, nie zapominaj o nagrodach. Przed czyszczeniem i po nim daj kotu jakieś smakołyki, które będą stanowiły pozytywne wzmocnienie.

Czyszczenie uszu, tak jak obcinanie pazurków, wymaga pewnej wprawy, dlatego jeśli nie masz czasu albo odwagi, by się tym zająć – nie martw się i oddaj kota w dobre ręce: do salonu groomerskiego!

Czyszczenie uszu kota w Krakowie – Champion Spa

Samodzielne mycie uszu kota w domowym zaciszu jest możliwe. Na rynku są dostępne nawet specjalistyczne preparaty. Nie zawsze jednak jest to łatwe i przyjemne, szczególnie jeśli zwierzę jest ruchliwe i się wyrywa. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych na siłę może kota zestresować i spowodować, że po jednym nieudanym razie nie będzie chciał się im więcej poddawać. Nie każdy potrafi taki zabieg odpowiednio wykonać, a niepewność i nerwy u swojego właściciela zwierzak na pewno wyczuje.  

Żeby oszczędzić stresu zarówno sobie, jak i zwierzęciu, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. W salonie Champion Spa z troską i spokojem zajmiemy się twoim pupilem. Nasi groomerzy podchodzą do zwierząt z pasją i ogromną cierpliwością, dlatego nie musisz obawiać się, że taka wizyta będzie dla twojego kota stresująca. Ponadto, doskonale znają fizjologię zwierząt, dzięki czemu masz pewność, że nie zrobią mu krzywdy, a cały zabieg zostanie przeprowadzony dokładnie. Czyszczenie uszu kota jest w cenie kompleksowej usługi. Zapraszamy!

Nie czekaj!

Skorzsystaj z naszych usług

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Dzięki usługom profesjonalnego groomera regularne mycia psa stanie się łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem, a Twój czworonożny pupil, będzie mógł cieszyć się zadbaną skórą i sierścią, przez cały rok. Zapraszamy!

+48 530 666 155

Pozostałe usługi

Zobacz inne usługi przygotowane
dla Twojego Kota

  • KOT

    SPRAWDŹ
  • KOT

    SPRAWDŹ
  • KOT

    SPRAWDŹ
  • KOT

    SPRAWDŹ
  • KOT

    SPRAWDŹ
  • KOT

    SPRAWDŹ

USŁUGI

kurs
groomerski

ZOSTAŃ GROOMEREM

KURS GROOMERSKI

SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma na to reguły. Podobnie wygląda sytuacja wśród ludzi. Idziemy do fryzjera wtedy kiedy jest taka potrzeba. Należy przede wszystkim zapomnieć o błędnych starych przekonaniach, że psa trzeba np. kąpać jak najrzadziej i najlepiej w szarym mydle.

Nie każdy. Są takie rasy, jak ratlerki czy dobermany o krótkiej sierści, nie wymagającej specjalnej pielęgnacji w salonie fryzjerskim.

Jeżeli właściciel przyprowadza pieska tylko do strzyżenia, konieczne jest aby pies został przed wizytą wykąpany i wyczesany. Poza tym inne przygotowania nie są konieczne. Dobrze jest przyzwyczajać psa do wizyty u fryzjera od młodego wieku.

Teoretycznie tak. Praktycznie jednak lepiej udać się do specjalisty, który posiada przeznaczone do tego profesjonalne akcesoria, no i oczywiście wprawioną rękę i doświadczenie. Samemu można przez przypadek nawet okaleczyć psa.

Nie ma reguły. To zależy od tego jakiej rasy jest piesek, w jakim stanie się znajduje no i oczywiście od zakresu usług jakim ma zostać pies poddany. Ważnym czynnikiem jest to, jaki charakter ma pies, czy jest spokojny czy nerwowy, a zatem czy trzeba też poświęcać czas na jego uspokojenie.

W zasadzie kiedy uznajemy to za konieczne. Odeszły teorie, że psa należy kąpać najlepiej raz do roku. Obecnie na rynku dostępne są takie kosmetyki do pielęgnacji psów, które umożliwiają w zasadzie nawet codzienną kąpiel

Golenie to ostateczność, na którą warto się zdecydować w przypadku gdy skołtunienie jest już bardzo zaawansowane. Teoretycznie każdy kołtun można rozczesać, ale wiadomo że im jest on większy tym więcej czasu zabierze jego rozczesanie. Pamiętajmy że proces ten nie jest przyjemny dla naszego czworonoga. Decyzja zatem należy do właściciela.

W obecnych czasach można kupić kosmetyki dostosowane do danego psa. Są kosmetyki dla yorków, psów białych (wybielające) takich jak westiki czy łaciatych (uniwersalne). Istnieją tez kosmetyki dla alergików. Oczywiście panuje tutaj zasada że w większości przypadków droższe kosmetyki są lepsze. Pytanie zatem czy chcemy oszczędzać na wyglądzie naszego pieska. Pamiętajmy również, iż niewskazane jest używanie kosmetyków dla ludzi.

W zasadzie nie. Istnieją pewne standardy i tak naprawdę, poza psami wystawowymi, można powiedzieć że wszystko zależy od pomysłowości właściciela czy też fryzjera.
Jak przygotować psa przed wizytą u fryzjera?

Wizyta, szczególnie ta pierwsza, może być dla Twojego psa przeżyciem. Zastosuj cztery proste rady, by Twój pupil się nie denerwował:

1. Wyjdź z psem na spacer. Dobrze, gdy pies przed wizytą się załatwi i pobiega na świeżym powietrzu.
2. Jeśli umawiasz się tylko na strzyżenie, umyj psa bezpośrednio przed wizytą. To dobre zarówno dla moich narzędzi jak i samego efektu strzyżenia.
3. Nie nakręcaj psa na coś niezwykłego. Nie mów do niego inaczej, nie rób wielkiej sprawy z wizyty. Im bardziej naturalnie pies będzie się czuł, tym lepiej.
4. Bądź na czas. Ja będę mogła dobrze Was poznać a Twój pies będzie się mniej denerwował. Nikt nie lubi się spieszyć.