19 lipca, 2022

Usuwanie liniejącego włosa i jego rezultaty

Czytaj nasz blog

Gładka, błyszcząca i zdrowa sierść to najlepsza wizytówka Twojego psa – oraz potwierdzenie troski właściciela. Regularne czesanie w połączeniu z właściwą dietą to najlepszy sposób na linienie psa. Nie zawsze jednak osiągnięcie tego stanu jest łatwe, zwłaszcza gdy dopiero uczymy się odpowiedniej pielęgnacji naszego czworonoga. 

Linienie psa jest procesem naturalnym, nie można więc mówić o całkowitym wyeliminowaniu związanych z nim kłopotów. Włosy dorastają do pewnej długości, a następnie wypadają, robiąc miejsce dla nowej warstwy okrywy. Można natomiast postarać się, aby zrzucana przez psa sierść nie zawładnęła wnętrzem mieszkania. Jak? Zachęcamy do dalszej lektury. 

Linienie psa – co warto o nim wiedzieć

Linienie psa to naturalny proces odnowy okrywy włosowej. Istotne jest jednak, że przechodzą przez niego (do kilku razy w ciągu roku) rasy psów posiadające sierść, a nie włos. Samo linienie to po prostu pozbywanie się obumarłej sierści. Wychodząca sierść to włosy, które dorosły do określonej długości, dojrzały i obumarły. W ten sposób grubość okrywy włosowej może być lepiej dostosowana do panujących warunków atmosferycznych. Z tego względu nietrudno zaobserwować, że linienie psa przebiega zwykle wiosną i na jesień, gdy organizm czworonoga przygotowuje się na zmianę temperatury. 

Co ciekawe, można zaobserwować wyraźną różnicę między tym jak linieją psy mieszkające poza domem od tych mieszkających z ludźmi. W przypadku tych drugich, ilość “wymienianej” sierści jest znacznie mniejsza – bo i do mniejszych wahań temperatury przyzwyczajony jest organizm psa. Z kolei zwierzaki mieszkające w kojcach na zewnątrz zrzucają wiosną bardzo drugą warstwę okrywy zimowej, która w czasie trwania chłodniejszych miesięcy miała za zadanie izolować ciało przed chłodem. 

Najlepsze sposoby na linienie psa

Najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu linienia, jest częste wyczesywanie warstwy podszerstka i okrywy zewnętrznej. Do tego celu warto stosować odpowiednie akcesoria, jak np. szczotkę dla psów z nieco dłuższą sierścią oraz czy trymer hakowy. Sposobem na linienie jest zatem przyzwyczajenie psa do częstego wyczesywania, które trzeba przeprowadzać każdego dnia lub nawet dwa razy w ciągu dnia, w zależności od rodzaju, długości i gęstości sierści pupila.

Regularne wyczesywanie sprawi, że mniej zrzuconej sierści wyląduje na domowych meblach i tekstyliach, a zarówno sierść, jak i skóra psa, będę utrzymane w zdrowiu i dobrej kondycji.

Sprawdzony sposób na linienie psa to regularnie wykonywane zabiegi groomerskie. Bazują one na wyczesywaniu nadmiaru martwego włosa. Dzięki temu sierść Twojego pupila nie filcuje się, a na jej powierzchni nie powstają trudne do rozczesania kołtuny. Największą zaletą czesania psa u profesjonalnego groomera jest prawidłowa technika, jaką posługuje się ekspert. Dzięki niej można znacznie zminimalizować ryzyko uszkodzenia zdrowej sierści. regularne usuwanie nadmiaru obumarłego włosa sprawia, że skóra psa staje się lepiej dotleniona i odporna na rozwój infekcji czy odparzenia. Sama sierść zyskuje piękny połysk i nie plącze się, dzięki czemu łatwiej pielęgnować ją na co dzień.

Nadmierne linienie psa – zapobieganie

Zrzucanie okrywy włosowej, jak już wspomnieliśmy wcześniej, jest procesem naturalnym i pożądanym. Nieprawidłowością, na którą trzeba reagować jest natomiast nadmierne linienie psa. Zapobieganie takiemu zjawisku powinno uwzględniać przede wszystkim częste wizyty u lekarza prowadzącego. Zrzucanie dużej ilości sierści może mieć różnorodne przyczyny. Specjalista zaleca w takich przypadkach wykonanie badań krwi, a często także suplement diety. 

Preparaty stosowane w takich sytuacjach są bogate w kwasy tłuszczowe i różnorodne składniki, witaminy oraz naturalne wyciągi, jak np. z alg. Warto pamiętać, że wzmożone linienie może być symptomem różnych dolegliwości lub niewłaściwej diety. Działaj więc szybko i zasięgnij porady weterynarza. Czasem jednak winowajcą mogą okazać się warunki panujące w mieszkaniu, jak np. zbyt wysoka temperatura, suche powietrze. 

Najnowsze wpisy

 • blog

  28.03.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  12.03.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  14.02.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  24.01.2023

  Czytaj wpis

SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma na to reguły. Podobnie wygląda sytuacja wśród ludzi. Idziemy do fryzjera wtedy kiedy jest taka potrzeba. Należy przede wszystkim zapomnieć o błędnych starych przekonaniach, że psa trzeba np. kąpać jak najrzadziej i najlepiej w szarym mydle.

Nie każdy. Są takie rasy, jak ratlerki czy dobermany o krótkiej sierści, nie wymagającej specjalnej pielęgnacji w salonie fryzjerskim.

Jeżeli właściciel przyprowadza pieska tylko do strzyżenia, konieczne jest aby pies został przed wizytą wykąpany i wyczesany. Poza tym inne przygotowania nie są konieczne. Dobrze jest przyzwyczajać psa do wizyty u fryzjera od młodego wieku.

Teoretycznie tak. Praktycznie jednak lepiej udać się do specjalisty, który posiada przeznaczone do tego profesjonalne akcesoria, no i oczywiście wprawioną rękę i doświadczenie. Samemu można przez przypadek nawet okaleczyć psa.

Nie ma reguły. To zależy od tego jakiej rasy jest piesek, w jakim stanie się znajduje no i oczywiście od zakresu usług jakim ma zostać pies poddany. Ważnym czynnikiem jest to, jaki charakter ma pies, czy jest spokojny czy nerwowy, a zatem czy trzeba też poświęcać czas na jego uspokojenie.

W zasadzie kiedy uznajemy to za konieczne. Odeszły teorie, że psa należy kąpać najlepiej raz do roku. Obecnie na rynku dostępne są takie kosmetyki do pielęgnacji psów, które umożliwiają w zasadzie nawet codzienną kąpiel

Golenie to ostateczność, na którą warto się zdecydować w przypadku gdy skołtunienie jest już bardzo zaawansowane. Teoretycznie każdy kołtun można rozczesać, ale wiadomo że im jest on większy tym więcej czasu zabierze jego rozczesanie. Pamiętajmy że proces ten nie jest przyjemny dla naszego czworonoga. Decyzja zatem należy do właściciela.

W obecnych czasach można kupić kosmetyki dostosowane do danego psa. Są kosmetyki dla yorków, psów białych (wybielające) takich jak westiki czy łaciatych (uniwersalne). Istnieją tez kosmetyki dla alergików. Oczywiście panuje tutaj zasada że w większości przypadków droższe kosmetyki są lepsze. Pytanie zatem czy chcemy oszczędzać na wyglądzie naszego pieska. Pamiętajmy również, iż niewskazane jest używanie kosmetyków dla ludzi.

W zasadzie nie. Istnieją pewne standardy i tak naprawdę, poza psami wystawowymi, można powiedzieć że wszystko zależy od pomysłowości właściciela czy też fryzjera.
Jak przygotować psa przed wizytą u fryzjera?

Wizyta, szczególnie ta pierwsza, może być dla Twojego psa przeżyciem. Zastosuj cztery proste rady, by Twój pupil się nie denerwował:

1. Wyjdź z psem na spacer. Dobrze, gdy pies przed wizytą się załatwi i pobiega na świeżym powietrzu.
2. Jeśli umawiasz się tylko na strzyżenie, umyj psa bezpośrednio przed wizytą. To dobre zarówno dla moich narzędzi jak i samego efektu strzyżenia.
3. Nie nakręcaj psa na coś niezwykłego. Nie mów do niego inaczej, nie rób wielkiej sprawy z wizyty. Im bardziej naturalnie pies będzie się czuł, tym lepiej.
4. Bądź na czas. Ja będę mogła dobrze Was poznać a Twój pies będzie się mniej denerwował. Nikt nie lubi się spieszyć.

USŁUGI

kurs
groomerski

ZOSTAŃ GROOMEREM

KURS GROOMERSKI