24 października, 2022

Skracanie pazurów Twojego pupila i wszystko co powinieneś o tym wiedzieć!

Czytaj nasz blog

A czy Ty obcinasz psu pazury? Sprawdź jak to zrobić.

Czy wiedziałeś, że obcinanie pazurów u psa, u niektórych ras jest obowiązkowe? Poznaj sposoby na szybkie i skuteczne obcinanie pazurów psa. Dowiedz się również ile kosztuje obcinanie pazurów u psa.

 

W jakim celu wykonywać zabieg obcinania pazurów u psa?

Psy w porównaniu do kotów, nie potrafią tępić swoich pazurów na korze drzew lub domowym drapaku. Nie wszystkie też rasy, wymagają regularnego obcinania psu pazurów. Niektóre większe rasy psów, potrafią same radzić sobie z długością pazurów. U większych ras obcinanie pazurów psa nie jest konieczne, ponieważ pazury tępią się podczas spacerów na twardym podłożu. Natomiast kanapowe pieski wymagają obowiązkowego obcinania pazurów psa. Obcinanie pazurów u psa to nie kwestia estetyczna, ale przede wszystkim dbałość o zdrowie naszego pupila i jego komfort podczas chodzenia. Zbyt długie i zaniedbane pazurki mogą być powodem zwyrodnienia stawów, uszkodzenia kości palców, tworzenia się stanów zapalnych, a nawet mogą powodować zaburzenia postawy i chodu czworonoga. 

 

Zabieg obcinania pazurów u psa

Często zastanawiamy się jak podejść do tematu obcinania pazurów psa, bez stresu i bez przypadkowego skrzywdzenia pupila. Jeżeli nasz piesek nie miał jeszcze nigdy obcinanych pazurów, powinniśmy zaczynać powoli i stopniowo, co pozwoli przyzwyczaić czworonoga do tego zabiegu. Na początek musimy upewnić się, że nasz czworonóg nie ma problemu z dotykaniem łapek, a w szczególności ich poduszek. Łatwo jest to sprawdzić poprzez prostą komendę: “daj łapę”. Jeżeli pies nie zabiera łapki jest to klucz do sukcesu. Dalej to już kwestia stopniowego przyzwyczajania psa do dłuższego przytrzymywania jego łap. Kiedy jest już spokojny, możemy przystąpić do czynności obcinania pazurów u psa. Czynności tej dokonujemy z użyciem specjalnych obcinaczy do pazurów. Obcinanie psu pazurów powinno odbywać się w spokojnej atmosferze. Powinniśmy delikatnie, powoli przycinać końcówki pazurów. 

Zawsze pamiętamy również o nagradzaniu naszego przyjaciela jego ulubionym smakołykiem. Obcinanie pazurów psa nie jest trudnym zabiegiem, ale wymaga od nas dużej cierpliwości. Nie możemy pokazać psu, że się boimy bardziej niż on. Przede wszystkim, ważnym elementem, przy obcinaniu pazurów u psa jest nasza ostrożność i precyzja. 

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy prawidłowo wykonujemy zabieg obcinania pazurów psa, wtedy warto udać się do weterynarza, czy też salonu groomerskiego, w którym specjalista profesjonalnie przeprowadzi zabieg obcinania psu pazurów. Specjaliści, którzy przeszli odpowiednie kursy oraz mają doświadczenie w dziedzinie pielęgnacji zwierząt, bez problemu wykonają zabieg obcinania pazurów u psa, a my będziemy spokojni, że nie zrobimy pieskowi krzywdy. 

Często zabiegu obcinania psu pazurów, podejmujemy się sami. Najczęściej dzieje się tak z uwagi na cenę usługi. Stąd pojawia się pytanie, czy warto i ile kosztuje obcinanie pazurów u psa? Otóż nie są to wysokie koszty, ponieważ ceny samego zabiegu obcinania psu pazurów to kwoty w granicach od 10 do 30 zł. Często wybierając pakiet pielęgnacyjny, dla naszego pupila, w salonie groomerskim taki zabieg jest wykonywany gratis. Warto więc przemyśleć sprawę udania się do specjalisty, w celu zadbania o zdrowie naszego pieska. 

 

Jak często wykonujemy zabieg obcinania pazurów psa?

Częstotliwość obcinania pazurów psa jest bardzo indywidualna. Na częstość wykonywania zabiegu obcinania pazurów u psa, będzie miał wpływ poziom aktywności naszego czworonoga oraz rodzaj podłoża po jakim się zazwyczaj porusza. Psiaki, które często spacerują, biegają, ogólnie należą do aktywnych zwierząt, nie będą musiały mieć wykonywanego zabiegu pielęgnacyjnego bardzo często, ponieważ podłoże będzie ścierało warstwy pazurów. Na częstotliwość wzrostu pazurów ma też wpływ, dieta psa, a właściwie karma jaką spożywa. Karma, bogata w witaminy, makro i mikroskładniki będzie powodowała odbudowę płytki rogowej pazura. Zakłada się, że pazurki, powinny być średnio obcinane raz na dwa tygodnie. Zalecenie to, dotyczy psów, które żyją głównie w domu. Dla wszystkich psów istnieje jednak jedna bardzo ważna zasada – obcinamy pazury tak często, jak to konieczne i tak rzadko, jak to możliwe. 

Najnowsze wpisy

  • blog

    28.03.2023

    Czytaj wpis
  • blog

    12.03.2023

    Czytaj wpis
  • blog

    14.02.2023

    Czytaj wpis
  • blog

    24.01.2023

    Czytaj wpis

SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma na to reguły. Podobnie wygląda sytuacja wśród ludzi. Idziemy do fryzjera wtedy kiedy jest taka potrzeba. Należy przede wszystkim zapomnieć o błędnych starych przekonaniach, że psa trzeba np. kąpać jak najrzadziej i najlepiej w szarym mydle.

Nie każdy. Są takie rasy, jak ratlerki czy dobermany o krótkiej sierści, nie wymagającej specjalnej pielęgnacji w salonie fryzjerskim.

Jeżeli właściciel przyprowadza pieska tylko do strzyżenia, konieczne jest aby pies został przed wizytą wykąpany i wyczesany. Poza tym inne przygotowania nie są konieczne. Dobrze jest przyzwyczajać psa do wizyty u fryzjera od młodego wieku.

Teoretycznie tak. Praktycznie jednak lepiej udać się do specjalisty, który posiada przeznaczone do tego profesjonalne akcesoria, no i oczywiście wprawioną rękę i doświadczenie. Samemu można przez przypadek nawet okaleczyć psa.

Nie ma reguły. To zależy od tego jakiej rasy jest piesek, w jakim stanie się znajduje no i oczywiście od zakresu usług jakim ma zostać pies poddany. Ważnym czynnikiem jest to, jaki charakter ma pies, czy jest spokojny czy nerwowy, a zatem czy trzeba też poświęcać czas na jego uspokojenie.

W zasadzie kiedy uznajemy to za konieczne. Odeszły teorie, że psa należy kąpać najlepiej raz do roku. Obecnie na rynku dostępne są takie kosmetyki do pielęgnacji psów, które umożliwiają w zasadzie nawet codzienną kąpiel

Golenie to ostateczność, na którą warto się zdecydować w przypadku gdy skołtunienie jest już bardzo zaawansowane. Teoretycznie każdy kołtun można rozczesać, ale wiadomo że im jest on większy tym więcej czasu zabierze jego rozczesanie. Pamiętajmy że proces ten nie jest przyjemny dla naszego czworonoga. Decyzja zatem należy do właściciela.

W obecnych czasach można kupić kosmetyki dostosowane do danego psa. Są kosmetyki dla yorków, psów białych (wybielające) takich jak westiki czy łaciatych (uniwersalne). Istnieją tez kosmetyki dla alergików. Oczywiście panuje tutaj zasada że w większości przypadków droższe kosmetyki są lepsze. Pytanie zatem czy chcemy oszczędzać na wyglądzie naszego pieska. Pamiętajmy również, iż niewskazane jest używanie kosmetyków dla ludzi.

W zasadzie nie. Istnieją pewne standardy i tak naprawdę, poza psami wystawowymi, można powiedzieć że wszystko zależy od pomysłowości właściciela czy też fryzjera.
Jak przygotować psa przed wizytą u fryzjera?

Wizyta, szczególnie ta pierwsza, może być dla Twojego psa przeżyciem. Zastosuj cztery proste rady, by Twój pupil się nie denerwował:

1. Wyjdź z psem na spacer. Dobrze, gdy pies przed wizytą się załatwi i pobiega na świeżym powietrzu.
2. Jeśli umawiasz się tylko na strzyżenie, umyj psa bezpośrednio przed wizytą. To dobre zarówno dla moich narzędzi jak i samego efektu strzyżenia.
3. Nie nakręcaj psa na coś niezwykłego. Nie mów do niego inaczej, nie rób wielkiej sprawy z wizyty. Im bardziej naturalnie pies będzie się czuł, tym lepiej.
4. Bądź na czas. Ja będę mogła dobrze Was poznać a Twój pies będzie się mniej denerwował. Nikt nie lubi się spieszyć.

USŁUGI

kurs
groomerski

ZOSTAŃ GROOMEREM

KURS GROOMERSKI