30 września, 2022

Kurs groomerski – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Czytaj nasz blog

Kurs groomerski to interesująca propozycja dla każdej osoby pragnącej zgłębić wiedzę dotyczącą przeprowadzania prawidłowo zabiegów pielęgnacyjnych u zwierząt. W ciągu ostatnich lat ten temat zdobywa coraz większą popularność, a co za tym idzie pojawia się większy wybór miejsc oferujących takie kursy. Powinny one zawierać wszystkie niezbędne informacje, które są przydatne podczas wykonywania zawodu fryzjera zwierząt. Jak wybrać najlepszy podstawowy kurs groomerski i na co zwrócić uwagę?

Dla kogo jest kurs groomerski?

Zawód groomera przeznaczony jest przede wszystkim dla miłośników zwierząt. To one są klientami, dlatego osoba nie darząca sympatią czworonogów z pewnością się w nim nie odnajdzie. Zawód fryzjera zwierząt, choć dla wielu brzmi jak spełnienie marzeń, jest również niełatwy i wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na naukę. Osoba wykonująca tę profesję powinna również charakteryzować się pewnymi cechami. Jaki powinien być groomer?

 • Cierpliwy i spokojny – chaos i niecierpliwość podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych nie służą ani groomerowi, ani zwierzęciu, które jest im poddawane. Podczas wykonywania pracy fryzjer powinien być w pełni skupiony na czworonogu, zapewnić mu przestrzeń i nie wykonywać usługi w pośpiechu, ponieważ może przestraszyć lub zranić zwierzę. 
 • Mający umiejętności behawioralne – świadomość, jak należy postępować z psem lub kotem można nabyć, jednak nie powinno się rozpoczynać pracy z tymi zwierzętami bez tej wiedzy. Dobry groomer powinien nauczyć się rozumieć mowę ciała czworonogów i umieć z tej wiedzy korzystać. 
 • Pragnący zgłębiać swoją wiedzę – kurs groomerski jest doskonałą podstawą do wykonywania tego zawodu, jednak osoba pragnąca pracować ze zwierzętami powinna być otwarta na nowości. W psim fryzjerstwie również zmienia się moda i groomer powinien na bieżąco zapoznawać się z trendami, składami wchodzących na rynek kosmetyków i nowymi sprzętami.

Formalnych wymagań do wykonywania tego zawodu nie ma wiele – najważniejsza jest pasja i zaangażowanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając kurs groomerski?

Decydując się na kurs groomerski należy mieć świadomość, że nie jest to mały wydatek. Niektóre miejsca oferują niewielkie promocje, które zazwyczaj są ograniczone czasowo, jednak, jeśli jakaś szkoła oferuje wyjątkowo konkurencyjną cenę warto dokładnie sprawdzić, dlaczego tak jest. Cena kursu groomerskiego zazwyczaj wynosi nie mniej niż około 3000 zł. 

Dobry kurs groomerski nie powinien odbywać się jedynie online. Choć ta opcja może wydawać się kusząca ze względu na możliwość odbywania go z każdego miejsca, to niezwykle trudno jest nauczyć się praktycznego podejścia do zwierząt oglądając je jedynie na monitorze. Przed rozpoczęciem pracy groomer powinien zapoznać się z narzędziami i nauczyć profesjonalnie je obsługiwać, aby nie zrobić zwierzęciu krzywdy podczas np. strzyżenia. 

Wybierając odpowiedni kurs warto również zwrócić uwagę na częstotliwość zajęć. Choć kurs trwający cztery tygodnie może wydawać się lepszą opcją niż dwutygodniowy, to w przypadku pierwszego zajęcia mogą odbywać się zaledwie dwa razy w tygodniu, natomiast drugi może oferować tryb ciągły (5 dni w tygodniu). Zawsze należy stawiać na miejsca, w których proponowana jest większa liczba zajęć praktycznych. To dzięki nim nie tylko można wiele się nauczyć, ale także pozbyć stresu w kontakcie ze zwierzakami.

Ostatnim elementem, który przekłada się w dużym stopniu na jakość kursu, jest ilość miejsc w grupie. Jeśli podczas pracy przy stole groomerskim zgromadzi się kilkanaście osób, to z pewnością skorzystają z nauki w o wiele mniejszym stopniu, niż gdyby były to zaledwie trzy czy cztery osoby. Najlepszą opcją są kursy indywidualne, lecz zazwyczaj wiąże się to również z wyższą ceną. 

Kurs groomerski Kraków – jaki wybrać? 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru konkretnego kursu warto zrobić dobre rozeznanie. Wiele miejsc oferuje takie szkolenia, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Odbywają się one w różnych miastach, niektóre szkoły mają bogaty wachlarz opcji dodatkowych, na przykład proponują staż lub praktyki w konkretnym salonie groomerskim po zakończeniu kursu. 

Taką opcję oferuje na przykład nasz salon Champion. To bardzo praktyczna opcja, ponieważ osoby, które po zakończonym szkoleniu nie czują się jeszcze wystarczająco pewnie, aby samodzielnie praktykować, mają okazję dalej zdobywać wiedzę i doświadczenie pod czujnym okiem groomera. 

Najnowsze wpisy

 • blog

  28.03.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  12.03.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  14.02.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  24.01.2023

  Czytaj wpis

SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma na to reguły. Podobnie wygląda sytuacja wśród ludzi. Idziemy do fryzjera wtedy kiedy jest taka potrzeba. Należy przede wszystkim zapomnieć o błędnych starych przekonaniach, że psa trzeba np. kąpać jak najrzadziej i najlepiej w szarym mydle.

Nie każdy. Są takie rasy, jak ratlerki czy dobermany o krótkiej sierści, nie wymagającej specjalnej pielęgnacji w salonie fryzjerskim.

Jeżeli właściciel przyprowadza pieska tylko do strzyżenia, konieczne jest aby pies został przed wizytą wykąpany i wyczesany. Poza tym inne przygotowania nie są konieczne. Dobrze jest przyzwyczajać psa do wizyty u fryzjera od młodego wieku.

Teoretycznie tak. Praktycznie jednak lepiej udać się do specjalisty, który posiada przeznaczone do tego profesjonalne akcesoria, no i oczywiście wprawioną rękę i doświadczenie. Samemu można przez przypadek nawet okaleczyć psa.

Nie ma reguły. To zależy od tego jakiej rasy jest piesek, w jakim stanie się znajduje no i oczywiście od zakresu usług jakim ma zostać pies poddany. Ważnym czynnikiem jest to, jaki charakter ma pies, czy jest spokojny czy nerwowy, a zatem czy trzeba też poświęcać czas na jego uspokojenie.

W zasadzie kiedy uznajemy to za konieczne. Odeszły teorie, że psa należy kąpać najlepiej raz do roku. Obecnie na rynku dostępne są takie kosmetyki do pielęgnacji psów, które umożliwiają w zasadzie nawet codzienną kąpiel

Golenie to ostateczność, na którą warto się zdecydować w przypadku gdy skołtunienie jest już bardzo zaawansowane. Teoretycznie każdy kołtun można rozczesać, ale wiadomo że im jest on większy tym więcej czasu zabierze jego rozczesanie. Pamiętajmy że proces ten nie jest przyjemny dla naszego czworonoga. Decyzja zatem należy do właściciela.

W obecnych czasach można kupić kosmetyki dostosowane do danego psa. Są kosmetyki dla yorków, psów białych (wybielające) takich jak westiki czy łaciatych (uniwersalne). Istnieją tez kosmetyki dla alergików. Oczywiście panuje tutaj zasada że w większości przypadków droższe kosmetyki są lepsze. Pytanie zatem czy chcemy oszczędzać na wyglądzie naszego pieska. Pamiętajmy również, iż niewskazane jest używanie kosmetyków dla ludzi.

W zasadzie nie. Istnieją pewne standardy i tak naprawdę, poza psami wystawowymi, można powiedzieć że wszystko zależy od pomysłowości właściciela czy też fryzjera.
Jak przygotować psa przed wizytą u fryzjera?

Wizyta, szczególnie ta pierwsza, może być dla Twojego psa przeżyciem. Zastosuj cztery proste rady, by Twój pupil się nie denerwował:

1. Wyjdź z psem na spacer. Dobrze, gdy pies przed wizytą się załatwi i pobiega na świeżym powietrzu.
2. Jeśli umawiasz się tylko na strzyżenie, umyj psa bezpośrednio przed wizytą. To dobre zarówno dla moich narzędzi jak i samego efektu strzyżenia.
3. Nie nakręcaj psa na coś niezwykłego. Nie mów do niego inaczej, nie rób wielkiej sprawy z wizyty. Im bardziej naturalnie pies będzie się czuł, tym lepiej.
4. Bądź na czas. Ja będę mogła dobrze Was poznać a Twój pies będzie się mniej denerwował. Nikt nie lubi się spieszyć.

USŁUGI

kurs
groomerski

ZOSTAŃ GROOMEREM

KURS GROOMERSKI