22 września, 2022

Jak przygotować psa na wizytę u psiego fryzjera?

Czytaj nasz blog

Wizyta w psim salonie to doświadczenie, które jest stresujące nie tylko dla właściciela czworonoga, ale również dla samego zainteresowanego. Opiekunowie mogą sobie nie zdawać sprawy, jak trudne jest to wydarzenie dla psiaka. Psi salon jest miejscem wypełnionym nieznanymi zapachami, sprzętami, które wydają dźwięki, a zwierzę dodatkowo poddawane jest zabiegom pielęgnacyjnym, które w jego odczuciu mogą nie być najprzyjemniejsze. Co zrobić, aby wizyta przebiegła przyjemnie i bez stresu?

Jak oswoić psa przed wizytą w psim salonie?

Strach, który zwierzę może odczuwać w salonie groomerskim bierze się w dużej mierze z nieznajomości tego miejsca. Jest ono dla niego nowe, wypełnione zapachami szamponów, płynów i innych zwierząt. Groomer również jest osobą, którą zazwyczaj pies widzi pierwszy raz, dlatego może nie czuć się w jego obecności w pełni komfortowo, nawet w przypadku, gdy bardzo dobrze reaguje na obcych ludzi.

Jest wiele sposobów na oswojenie psa z salonem przed samą wizytą. Oprócz nieznanych zapachów to miejsce wypełnione jest również dźwiękami, z którymi pies zetknie się podczas zabiegów np. suszarki, nożyczek. 

Psa można zacząć przygotowywać do wizyty zapoznając go z tymi dźwiękami w domu, w otoczeniu, w którym czuje się swobodnie. Wystarczy włączyć suszarkę i nagradzać psa smaczkami, gdy na nią spojrzy, powącha lub przejdzie obok spokojnie. Tak samo należy postąpić w przypadku nożyczek, szczotki itp. Dzięki temu zwierzę skojarzy te narzędzia z nagrodą i nie będzie się stresowało na ich widok i dźwięk. 

Groomer Kraków – co zrobić, aby pies czuł się u groomera swobodnie?

Pierwszym elementem, który wpływa na odczucia psa jest obecność właściciela. W przypadku pierwszej wizyty i nieznajomości groomera stresujące się zwierzę może poczuć się lepiej, jeśli jego opiekun z nim zostanie. 

Kolejnym bardzo istotnym aspektem jest wcześniejsze oswojenie psa z narzędziami, zapachami i miejscem. Niektóre salony fryzjerskie zgadzają się na wcześniejszą wizytę zapoznawczą, podczas której pies nie jest poddawany zabiegom, ale ma możliwość spokojnego obwąchania miejsca i zapoznania się z groomerem. Na takie spotkanie dobrze jest przygotować smaczki, które będą podawane psu. Dzięki temu pozytywnie skojarzy to miejsce i lepiej zareaguje na kolejną wizytę. 

Na wizytę można przygotować psu różnego rodzaju pasty i zabawki zajmujące. Podczas niektórych zabiegów zwierzę może wyjadać smakołyki, co odwróci jego uwagę od np. czesania. Popularnym i sprawdzonym sposobem jest wysmarowanie brzegu wanny pastą, którą pies może zlizywać podczas kąpieli. Niektórzy groomerzy, po wcześniejszym umówieniu, chętnie zgadzają się na takie propozycje. 

Na profesjonalne i pełne empatii podejście do czworonogiego właściciela możesz liczyć w salonie w Champion Spa. Groomer z pewnością odpowie na każde pytanie i okaże zwierzęciu i właścicielowi życzliwość. Pierwsza wizyta u psiego fryzjera w tym miejscu z pewnością będzie udana. 

Psi fryzjer Kraków – o tym pamiętaj odwiedzając groomera! 

Odwiedzając psi salon warto pamiętać o kilku niezbędnych kwestiach, dzięki którym wizyta przebiegnie lepiej. 

 • Nie przyprowadzaj psa, który ma cieczkę – intensywny zapach, który towarzyszy suczce podczas cieczki może rozpraszać samców. Jeśli w salonie przebywa jednocześnie więcej niż jeden pies, zabiegi pielęgnacyjne będą znacznie utrudnione ze względu na podekscytowanie zapachem. Nawet indywidualne spotkanie nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ taki zapach utrzymuje się w pomieszczeniu i odwiedzające później salon psy wciąż będą go wyczuwały i na niego reagowały.
 • Poinformuj groomera o alergiach psa – jeśli twój zwierzak reaguje alergicznie na konkretne składniki, warto poinformować o tym groomera. Dotyczy to również alergii pokarmowych, ponieważ fryzjer może chcieć podać psu przysmak. Groomerowi można również przekazać na początku wizyty własne przysmaki, odpowiednie dla zwierzęcia. 
 • Poinformuj o zabiegach, na które pies źle reaguje – jeśli zwierzę wyjątkowo nie lubi którejś czynności np. obcinania pazurków, warto poinformować o tym groomera, aby mógł się specjalnie przygotować i być delikatniejszym. Dzięki temu zwierzę poczuje się lepiej, a fryzjer uniknie nieprzyjemnego wypadku w postaci ugryzienia. 

Wizyta u psiego fryzjera nie musi być stresująca. W naszym salonie do każdego zwierzaka podchodzimy indywidualnie – z cierpliwością, troską i wyrozumiałością. Zapraszamy!

Najnowsze wpisy

 • blog

  28.03.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  12.03.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  14.02.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  24.01.2023

  Czytaj wpis

SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma na to reguły. Podobnie wygląda sytuacja wśród ludzi. Idziemy do fryzjera wtedy kiedy jest taka potrzeba. Należy przede wszystkim zapomnieć o błędnych starych przekonaniach, że psa trzeba np. kąpać jak najrzadziej i najlepiej w szarym mydle.

Nie każdy. Są takie rasy, jak ratlerki czy dobermany o krótkiej sierści, nie wymagającej specjalnej pielęgnacji w salonie fryzjerskim.

Jeżeli właściciel przyprowadza pieska tylko do strzyżenia, konieczne jest aby pies został przed wizytą wykąpany i wyczesany. Poza tym inne przygotowania nie są konieczne. Dobrze jest przyzwyczajać psa do wizyty u fryzjera od młodego wieku.

Teoretycznie tak. Praktycznie jednak lepiej udać się do specjalisty, który posiada przeznaczone do tego profesjonalne akcesoria, no i oczywiście wprawioną rękę i doświadczenie. Samemu można przez przypadek nawet okaleczyć psa.

Nie ma reguły. To zależy od tego jakiej rasy jest piesek, w jakim stanie się znajduje no i oczywiście od zakresu usług jakim ma zostać pies poddany. Ważnym czynnikiem jest to, jaki charakter ma pies, czy jest spokojny czy nerwowy, a zatem czy trzeba też poświęcać czas na jego uspokojenie.

W zasadzie kiedy uznajemy to za konieczne. Odeszły teorie, że psa należy kąpać najlepiej raz do roku. Obecnie na rynku dostępne są takie kosmetyki do pielęgnacji psów, które umożliwiają w zasadzie nawet codzienną kąpiel

Golenie to ostateczność, na którą warto się zdecydować w przypadku gdy skołtunienie jest już bardzo zaawansowane. Teoretycznie każdy kołtun można rozczesać, ale wiadomo że im jest on większy tym więcej czasu zabierze jego rozczesanie. Pamiętajmy że proces ten nie jest przyjemny dla naszego czworonoga. Decyzja zatem należy do właściciela.

W obecnych czasach można kupić kosmetyki dostosowane do danego psa. Są kosmetyki dla yorków, psów białych (wybielające) takich jak westiki czy łaciatych (uniwersalne). Istnieją tez kosmetyki dla alergików. Oczywiście panuje tutaj zasada że w większości przypadków droższe kosmetyki są lepsze. Pytanie zatem czy chcemy oszczędzać na wyglądzie naszego pieska. Pamiętajmy również, iż niewskazane jest używanie kosmetyków dla ludzi.

W zasadzie nie. Istnieją pewne standardy i tak naprawdę, poza psami wystawowymi, można powiedzieć że wszystko zależy od pomysłowości właściciela czy też fryzjera.
Jak przygotować psa przed wizytą u fryzjera?

Wizyta, szczególnie ta pierwsza, może być dla Twojego psa przeżyciem. Zastosuj cztery proste rady, by Twój pupil się nie denerwował:

1. Wyjdź z psem na spacer. Dobrze, gdy pies przed wizytą się załatwi i pobiega na świeżym powietrzu.
2. Jeśli umawiasz się tylko na strzyżenie, umyj psa bezpośrednio przed wizytą. To dobre zarówno dla moich narzędzi jak i samego efektu strzyżenia.
3. Nie nakręcaj psa na coś niezwykłego. Nie mów do niego inaczej, nie rób wielkiej sprawy z wizyty. Im bardziej naturalnie pies będzie się czuł, tym lepiej.
4. Bądź na czas. Ja będę mogła dobrze Was poznać a Twój pies będzie się mniej denerwował. Nikt nie lubi się spieszyć.

USŁUGI

kurs
groomerski

ZOSTAŃ GROOMEREM

KURS GROOMERSKI