12 sierpnia, 2022

Jak prawidłowo przycinać pazury kota?

Czytaj nasz blog

Wśród właścicieli obcinanie pazurów u kota może wzbudzać pewne kontrowersje. Jedni nie uznają tego zabiegu za konieczny, a inni decydują się na podcięcie pazurów pupila, aby poprawić jego komfort podczas poruszania się w domu.

Radzimy kiedy lepiej zrezygnować ze skracania pazurów kota, a kiedy warto sięgnąć po cążki. Prawidłowe wykonanie tego zabiegu wymaga nieco wprawy, ale dzięki akcesoriom, uda się to zrobić szybko i bezpiecznie. Kocie łapy i opuszka są szczególnie wrażliwe i delikatne, co znacznie utrudnia zajęcie się długością pazurów. Jeśli chcesz wiedzieć jak prawidłowo podcinać kotu pazurki, zachęcamy do zapoznania się z dzisiejszym wpisem. 

Co ile obcinać pazury kota

Co ile obcinać pazury kota? Odpowiedź na to pytanie nie jest uniwersalna. Jest to uzależnione od różnych czynników, takich jak: 

  • tryb życia zwierzaka (czy wychodzi na zewnątrz, czy porusza się wyłącznie po domu), 
 • wieku,
 • aktywności danego kota,
 • użytkowania przez kota drapaka

Jeśli kot regularnie wychodzi na zewnątrz i eksploruje podwórko, nie należy przycinać jego pazurów. Dzięki nim może się swobodnie wspinać, a także polować na gryzonie. Podcięcie pazurów może ograniczyć mobilność zwierzęcia, co z kolei może stanowić dla niego zagrożenie. Pazurki będą samoistnie wycierać się poprzez kontakt z różnymi nawierzchniami.

Można przyjąć, że w przypadku kotów domowych obcinanie pazurów można powtarzać do 3-4 tygodnie. Wszystko zależy jednak od tempa wzrostu pazurków, więc warto obserwować swojego pupila. 

Koty mieszkające w domu mogą mieć trudności w poruszaniu się po mieszkaniu, jeśli ich pazury są zbyt długie. Mogą przypadkowo haczyć o domowe tekstylia, takie jak dywan, zasłony czy tapicerkę mebli. Z drugiej strony, zbyt długie pazury zachęcają kociaka także do samodzielnej próby ich skrócenia… najlepiej przy pomocy domowych sprzętów. Dewastowanie domowych mebli to główny powód dla którego właściciele decydują się na skracanie kocich pazurków. Dzięki temu jednak zwierzak nie poszukuje okazji do ostrzenia pazurów i może poruszać się bez przeszkód po domu.

Obcinanie pazurów kota – jak się do tego zabrać

Mimo iż obcinanie pazurów kota nie jest skomplikowane, w przypadku zwierzaków nieoswojonych z tą czynnością, może okazać się mało przyjemne. Samodzielne obcinanie pazurów kotu warto przeprowadzić w asyście drugiej osoby, która przytrzyma i uspokoi mruczka. Jeśli jednak chcemy wykonać całą “operację” w pojedynkę, może okazać się to nieco większym wyzwaniem.

Kluczem jest jednak, ponownie – przyzwyczajenie kota do tego typu zabiegu, zaczynając najlepiej od momentu kiedy kotek trafił pod naszą opiekę. Rozpoczynając taką praktykę od kocięcia można nauczyć się stopniowo najlepszej techniki oraz liczyć na większą współpracę ze strony pupila – który nauczy się, że jest to normalna sytuacja, nie wymagająca od niego podjęcia walki. Rozpoczęcie nauki może być znacznie trudniejsze w przypadku dorosłego kota, chociaż nie niemożliwe. 

Przygotuj niezbędne akcesoria i przysmaki dla zwierzaka. Przydadzą się cążki lub specjalna szlifierka. Ta ostatnia może okazać się nieodpowiednia dla wszystkich kotów, gdyż generuje hałas podczas pracy, co może płoszyć zwierzęta. Dlatego też dobrym pomysłem jest udanie się z kotem do salonu groomerskiego, gdzie obcinanie pazurów kota może być zrealizowane przez specjalistę. 

Obcinanie pazurów u kota – cena

Jeśli jednak nie chcesz samodzielnie manewrować cążkami, warto udać się do profesjonalisty który prawidłowo wykona obcinanie pazurów u kota. Cena takiego, stosunkowo łatwego do wykonania zabiegu pielęgnacyjnego, zdecydowanie nie jest wygórowana. Zwykle, za przycięcie pazurów trzeba zapłacić do kilkunastu złotych, ale zdarza się także, że jest to wliczone w cenę innej usługi, jak np. kąpieli lub strzyżenia. O podcięcie pazurów można poprosić w gabinecie weterynarza, gdy udajemy się ze zwierzakiem na rutynową kontrolę, ale także w salonie groomerskim.

Najnowsze wpisy

 • blog

  28.03.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  12.03.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  14.02.2023

  Czytaj wpis
 • blog

  24.01.2023

  Czytaj wpis

SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma na to reguły. Podobnie wygląda sytuacja wśród ludzi. Idziemy do fryzjera wtedy kiedy jest taka potrzeba. Należy przede wszystkim zapomnieć o błędnych starych przekonaniach, że psa trzeba np. kąpać jak najrzadziej i najlepiej w szarym mydle.

Nie każdy. Są takie rasy, jak ratlerki czy dobermany o krótkiej sierści, nie wymagającej specjalnej pielęgnacji w salonie fryzjerskim.

Jeżeli właściciel przyprowadza pieska tylko do strzyżenia, konieczne jest aby pies został przed wizytą wykąpany i wyczesany. Poza tym inne przygotowania nie są konieczne. Dobrze jest przyzwyczajać psa do wizyty u fryzjera od młodego wieku.

Teoretycznie tak. Praktycznie jednak lepiej udać się do specjalisty, który posiada przeznaczone do tego profesjonalne akcesoria, no i oczywiście wprawioną rękę i doświadczenie. Samemu można przez przypadek nawet okaleczyć psa.

Nie ma reguły. To zależy od tego jakiej rasy jest piesek, w jakim stanie się znajduje no i oczywiście od zakresu usług jakim ma zostać pies poddany. Ważnym czynnikiem jest to, jaki charakter ma pies, czy jest spokojny czy nerwowy, a zatem czy trzeba też poświęcać czas na jego uspokojenie.

W zasadzie kiedy uznajemy to za konieczne. Odeszły teorie, że psa należy kąpać najlepiej raz do roku. Obecnie na rynku dostępne są takie kosmetyki do pielęgnacji psów, które umożliwiają w zasadzie nawet codzienną kąpiel

Golenie to ostateczność, na którą warto się zdecydować w przypadku gdy skołtunienie jest już bardzo zaawansowane. Teoretycznie każdy kołtun można rozczesać, ale wiadomo że im jest on większy tym więcej czasu zabierze jego rozczesanie. Pamiętajmy że proces ten nie jest przyjemny dla naszego czworonoga. Decyzja zatem należy do właściciela.

W obecnych czasach można kupić kosmetyki dostosowane do danego psa. Są kosmetyki dla yorków, psów białych (wybielające) takich jak westiki czy łaciatych (uniwersalne). Istnieją tez kosmetyki dla alergików. Oczywiście panuje tutaj zasada że w większości przypadków droższe kosmetyki są lepsze. Pytanie zatem czy chcemy oszczędzać na wyglądzie naszego pieska. Pamiętajmy również, iż niewskazane jest używanie kosmetyków dla ludzi.

W zasadzie nie. Istnieją pewne standardy i tak naprawdę, poza psami wystawowymi, można powiedzieć że wszystko zależy od pomysłowości właściciela czy też fryzjera.
Jak przygotować psa przed wizytą u fryzjera?

Wizyta, szczególnie ta pierwsza, może być dla Twojego psa przeżyciem. Zastosuj cztery proste rady, by Twój pupil się nie denerwował:

1. Wyjdź z psem na spacer. Dobrze, gdy pies przed wizytą się załatwi i pobiega na świeżym powietrzu.
2. Jeśli umawiasz się tylko na strzyżenie, umyj psa bezpośrednio przed wizytą. To dobre zarówno dla moich narzędzi jak i samego efektu strzyżenia.
3. Nie nakręcaj psa na coś niezwykłego. Nie mów do niego inaczej, nie rób wielkiej sprawy z wizyty. Im bardziej naturalnie pies będzie się czuł, tym lepiej.
4. Bądź na czas. Ja będę mogła dobrze Was poznać a Twój pies będzie się mniej denerwował. Nikt nie lubi się spieszyć.

USŁUGI

kurs
groomerski

ZOSTAŃ GROOMEREM

KURS GROOMERSKI