7 maja, 2022

Długa sierść i jak o nią dbać? Wszystko o czym musisz wiedzieć!

Czytaj nasz blog

Pielęgnacja sierści czworonożnego pupila może stanowić nie lada wyzwanie. Szczególnie czasochłonne może okazać się czesanie psa długowłosego – jak prawidłowo podejść do tego obowiązku? Warto uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale także w odpowiednie akcesoria, kosmetyki oraz wiedzę.

Jak prawidłowo czesać psa

Z problemem sfilcowanej i skołtunionej sierści swoich pupili zmagają się przede wszystkim właściciele zwierzaków średnio- i długowłosych. Sierść psów i kotów służy jako warstwa izolacyjna, której głównym zadaniem jest ochrona skóry. Włosie jest niezbędne aby zabezpieczyć naskórek przed czynnikami zewnętrznymi, pogodą, wysokimi i niskimi temperaturami. Warto pamiętać, że dobrze wyczesana sierść pupila to lepiej dotleniona skóra, brak odparzeń oraz mniejsze ryzyko rozwoju chorób skóry, takich jak egzema czy grzybica. Warto pamiętać, że niewłaściwie pielęgnowana sierść nie wpływa jedynie na wygląd, ale może przede wszystkim na komfort i zdrowie czworonoga. 

Jak czesać psa długowłosego

Zatem, jak czesać psa długowłosego? Przede wszystkim: regularnie, dokładnie i z użyciem odpowiedniego narzędzia. Zaleca się, aby długowłose psy wyczesywać każdego dnia, zarówno latem, jak i zimą. Dzięki temu unikamy formowania się supełków, które mogą stać się finalnie trudnymi do rozczesania kołtunami. 

Zaniedbanie regularnej pielęgnacji może prowadzić do sytuacji w której rozczesywanie sierści będzie dla naszego pupila zwyczajnie nieprzyjemne lub bolesne. Może to niestety dość skutecznie zniechęcić zwierzaka do kontaktu ze szczotką i grzebieniem. Jeśli nasz czworonóg ma awersję do czesania, warto do regularnego rytuału przyzwyczajać go stopniowo. Warto chwalić psa, gdy pozwoli się wyczesać – w przypadku ras długowłosych regularna pielęgnacja sierści powinna kojarzyć się pupilowi przyjemnie. 

Czym czesać psa długowłosego

Dobierając akcesoria do czesania trzeba przede wszystkim uwzględnić typ włosia naszego pupila. Sierść może składać się z jednej lub dwóch warstw włosia, czyli z włosów okrywowych oraz z tzw, podszerstka. Zatem czym najlepiej czesać psa długowłosego?

  • Psy długowłose bez podszerstka czeszemy regularnie przy pomocy metalowego grzebienia. Do tej grupy zaliczają się np. shih-tzu, yorki, maltańczyki, grzywacze chińskie, polskie owczarki nizinne. W przypadku tego typu włosia ważna jest także regularna pielęgnacja przy pomocy łagodnych kosmetyków i odżywek ułatwiających rozczesywanie włosów. 
  • Psy długowłose z podszerstkiem powinny być czesane w kilku etapach. Wśród nich wskazać można m.in. nowofundlandy, owczarki szetlandzkie czy berneńskie psy pasterskie. Zaczynamy od wyczesania sierści z podszerstka, przy pomocy odpowiedniego narzędzia. Kolejnym krokiem jest już wyczesywanie włosa okrywowego, do czego przyda się metalowa szczotka (z zagiętymi i zaokrąglonymi końcami) lub grzebień. 

Przy pomocy dedykowanych do tego celu szczotek należy wyczesywać regularnie także długowłose rasy kotów (jak np. maine coon, koty syberyjskie czy persy). 

Wizyta u groomera – czesanie psa długowłosego

W salonie czesanie psa długowłosego będzie przeprowadzane po kąpieli i dokładnym wysuszeniu sierści – z uwzględnieniem potrzeb danej rasy czworonogów. Przed przejściem do tego kroku groomer rozpoczyna swoją pracę od wstępnego rozdzielania najbardziej splątanych fragmentów sierści. Dzięki temu największe kołtuny i supełki znikają w pierwszej kolejności. To także sposób na pozbycie się spomiędzy włosów większych drobin, jak np. kawałków trawy czy liści. Po kąpieli, przy pomocy grzebienia lub szczotki, sierść jest ponownie przeczesana – a Twój pupil gotowy do strzyżenia lub dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Najczęściej na wizytę u psiego groomera zapisywane są takie rasy psów, jak: pudle, maltańczyki oraz długowłose shih-tzu, a także nieco większe zwierzaki, jak owczarki, setery, teriery oraz nowofunlandy. W wielu przypadkach proces czesanie zwierzaka może usprawnić także odpowiednia fryzura – co do wyboru której może doradzić groomer.

Najnowsze wpisy

  • blog

    28.03.2023

    Czytaj wpis
  • blog

    12.03.2023

    Czytaj wpis
  • blog

    14.02.2023

    Czytaj wpis
  • blog

    24.01.2023

    Czytaj wpis

SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma na to reguły. Podobnie wygląda sytuacja wśród ludzi. Idziemy do fryzjera wtedy kiedy jest taka potrzeba. Należy przede wszystkim zapomnieć o błędnych starych przekonaniach, że psa trzeba np. kąpać jak najrzadziej i najlepiej w szarym mydle.

Nie każdy. Są takie rasy, jak ratlerki czy dobermany o krótkiej sierści, nie wymagającej specjalnej pielęgnacji w salonie fryzjerskim.

Jeżeli właściciel przyprowadza pieska tylko do strzyżenia, konieczne jest aby pies został przed wizytą wykąpany i wyczesany. Poza tym inne przygotowania nie są konieczne. Dobrze jest przyzwyczajać psa do wizyty u fryzjera od młodego wieku.

Teoretycznie tak. Praktycznie jednak lepiej udać się do specjalisty, który posiada przeznaczone do tego profesjonalne akcesoria, no i oczywiście wprawioną rękę i doświadczenie. Samemu można przez przypadek nawet okaleczyć psa.

Nie ma reguły. To zależy od tego jakiej rasy jest piesek, w jakim stanie się znajduje no i oczywiście od zakresu usług jakim ma zostać pies poddany. Ważnym czynnikiem jest to, jaki charakter ma pies, czy jest spokojny czy nerwowy, a zatem czy trzeba też poświęcać czas na jego uspokojenie.

W zasadzie kiedy uznajemy to za konieczne. Odeszły teorie, że psa należy kąpać najlepiej raz do roku. Obecnie na rynku dostępne są takie kosmetyki do pielęgnacji psów, które umożliwiają w zasadzie nawet codzienną kąpiel

Golenie to ostateczność, na którą warto się zdecydować w przypadku gdy skołtunienie jest już bardzo zaawansowane. Teoretycznie każdy kołtun można rozczesać, ale wiadomo że im jest on większy tym więcej czasu zabierze jego rozczesanie. Pamiętajmy że proces ten nie jest przyjemny dla naszego czworonoga. Decyzja zatem należy do właściciela.

W obecnych czasach można kupić kosmetyki dostosowane do danego psa. Są kosmetyki dla yorków, psów białych (wybielające) takich jak westiki czy łaciatych (uniwersalne). Istnieją tez kosmetyki dla alergików. Oczywiście panuje tutaj zasada że w większości przypadków droższe kosmetyki są lepsze. Pytanie zatem czy chcemy oszczędzać na wyglądzie naszego pieska. Pamiętajmy również, iż niewskazane jest używanie kosmetyków dla ludzi.

W zasadzie nie. Istnieją pewne standardy i tak naprawdę, poza psami wystawowymi, można powiedzieć że wszystko zależy od pomysłowości właściciela czy też fryzjera.
Jak przygotować psa przed wizytą u fryzjera?

Wizyta, szczególnie ta pierwsza, może być dla Twojego psa przeżyciem. Zastosuj cztery proste rady, by Twój pupil się nie denerwował:

1. Wyjdź z psem na spacer. Dobrze, gdy pies przed wizytą się załatwi i pobiega na świeżym powietrzu.
2. Jeśli umawiasz się tylko na strzyżenie, umyj psa bezpośrednio przed wizytą. To dobre zarówno dla moich narzędzi jak i samego efektu strzyżenia.
3. Nie nakręcaj psa na coś niezwykłego. Nie mów do niego inaczej, nie rób wielkiej sprawy z wizyty. Im bardziej naturalnie pies będzie się czuł, tym lepiej.
4. Bądź na czas. Ja będę mogła dobrze Was poznać a Twój pies będzie się mniej denerwował. Nikt nie lubi się spieszyć.

USŁUGI

kurs
groomerski

ZOSTAŃ GROOMEREM

KURS GROOMERSKI