4 lipca, 2022

Dlaczego obcinanie pazurów psa jest tak istotne?

Czytaj nasz blog

Obcinanie pazurów u psa to krok w pielęgnacji naszego pupila, którego nie można pomijać – nie tylko ze względów estetycznych! To zabieg dość łatwy do samodzielnego przeprowadzenia, choć biorąc pod uwagę stres zwierzęcia, znacznie lepiej gdy będzie realizowany przez groomera. Przy udziale eksperta pazurki można skrócić szybko, spokojnie i bez ryzyka skaleczenia ukochanego czworonoga.

Warto wiedzieć, że prawidłowe i regularne obcinanie pazurów psa jest konieczne, aby nasz pupil mógł prawidłowo chodzić. Zaniedbanie kwestii skracania pazurków może prowadzić do rozwoju schorzeń łap, znacznie pogarszając komfort funkcjonowania zwierzaka. 

Czy obcinanie pazurów psa jest konieczne?

Niegdyś opinia ta nie była tak powszechna, ale obecnie wiadomo, że regularne obcinanie pazurów psa ma wpływ na komfort poruszania się zwierzęcia oraz na zdrowie jego kończyn. Psy rzadko kiedy mają dostatecznie dużo możliwości na to, aby samoistnie ścierać pazury, np. w wyniku biegu po twardej nawierzchni.

Regularna pielęgnacja pazurów psa jest konieczna aby:

  • zadbać o dobrą przyczepność łap do podłoża,
  • zapobiegać bólowi w czasie chodzenia,
  • zapobiegać rozwojowi wad chodu i zwyrodnień,
  • zminimalizować ryzyko rozwoju stanów zapalnych czy poważniejszych dolegliwości, jak np. kulawizny.

Czy obcinanie pazurów u psa boli?

Psie pazury mają charakterystyczną budowę, przez co ich przycinanie wymaga nieco wiedzy i wprawy. Zewnętrzną warstwę pazurków stanowi płytka rogowa, która jest bardzo twarda. Patrząc na łapę psa od spodu można zauważyć na pazurach tzw. podeszwę, czyli pas jaśniejszej i nieco cieńszej tkanki. Obie te warstwy, podobnie jak ludzkie paznokcie, nie są unerwione – ich obcinanie powinno być bezbolesne dla zwierzaka. 

Wewnątrz każdego z pazurów znajduje się rdzeń, czyli tzw. łożysko, a wewnątrz niego macierz, która jest ukrwiona i unerwiona. Oznacza to, że od pewnej długości psie pazury stają się wrażliwe na ból, a w wyniku mechanicznych uszkodzeń mogą nawet krwawić. Naturalnym zjawiskiem jest, iż wraz ze wzrostem pazurów łożysko się wydłuża, co może znacznie utrudnić lub całkowicie uniemożliwić przycinanie pazurów. 

Z tego względu ważne jest, aby obcinanie pazurów u psa przeprowadzać regularnie, od jak najmłodszego wieku. Umożliwi to przyzwyczaić psa do zabiegów pielęgnacyjnych oraz zapewni wstęp do zapewnienia prawidłowej dbałości o jego pazury i łapy.

Obcinanie pazurów u psa – wizyta u groomera

Kiedy psie pazury stają się zbyt długie i wymagają skrócenia? Obserwuj w jaki sposób zachowuje się Twój zwierzak. Wiadomo, że nadszedł czas na obcięcie pazurów, jeśli: 

  • psu trudno jest utrzymać równowagę, przechodząc po płytkach lub parkiecie, 
  • słychać stukanie pazurów, gdy pies chodzi,
  • pupil ma kłopoty z utrzymaniem równowagi w czasie chodzenia i biegania, 
  • łapy zwierzęcia są tkliwe, 
  • pupil często gryzie lub liże łapy.

Obcinania pazurów u psa powinno być przeprowadzane regularnie. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu będzie jednak uzależniona od wieku, rasy psa, a także jego diety, poziomu aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Udając się ze swoim czworonogiem do groomera, podczas realizowania standardowej usługi, jak np. czesania czy kąpieli, można zapytać specjalistę o stan pazurów. Groomer będzie wiedział kiedy najlepiej podciąć pazury.

Ile kosztuje obcinanie pazurów u psa

Można nauczyć się samodzielnego podcinania pazurów swojego czworonoga, ale wymaga to wprawy i pewnej ręki. Szczególnie trudne może okazać się skracanie pazurków czarnych, w przypadku których rozpoznanie macierzy jest utrudnione. 

Jeśli nie chcesz samodzielnie posługiwać się cążkami lub szlifierką, o skracanie pazurów warto pytać w salonie groomerskim. Ile kosztuje obcinanie pazurów u psa? Cennik uzależniony będzie od danego punktu. W Champion SPA o pazurki Twojego pupila troszczymy się w cenie standardowej usługi. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie z kilku względów. Po pierwsze, groomer zna prawidłową technikę obcinania pazurów, co zaoszczędzi psu stresu i bólu. Specjalista wie jak rozpoznać punkt, w którym zaczyna się tkliwa macierz oraz jak prawidłowo posłużyć się akcesoriami. 

Najnowsze wpisy

  • blog

    28.03.2023

    Czytaj wpis
  • blog

    12.03.2023

    Czytaj wpis
  • blog

    14.02.2023

    Czytaj wpis
  • blog

    24.01.2023

    Czytaj wpis

SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma na to reguły. Podobnie wygląda sytuacja wśród ludzi. Idziemy do fryzjera wtedy kiedy jest taka potrzeba. Należy przede wszystkim zapomnieć o błędnych starych przekonaniach, że psa trzeba np. kąpać jak najrzadziej i najlepiej w szarym mydle.

Nie każdy. Są takie rasy, jak ratlerki czy dobermany o krótkiej sierści, nie wymagającej specjalnej pielęgnacji w salonie fryzjerskim.

Jeżeli właściciel przyprowadza pieska tylko do strzyżenia, konieczne jest aby pies został przed wizytą wykąpany i wyczesany. Poza tym inne przygotowania nie są konieczne. Dobrze jest przyzwyczajać psa do wizyty u fryzjera od młodego wieku.

Teoretycznie tak. Praktycznie jednak lepiej udać się do specjalisty, który posiada przeznaczone do tego profesjonalne akcesoria, no i oczywiście wprawioną rękę i doświadczenie. Samemu można przez przypadek nawet okaleczyć psa.

Nie ma reguły. To zależy od tego jakiej rasy jest piesek, w jakim stanie się znajduje no i oczywiście od zakresu usług jakim ma zostać pies poddany. Ważnym czynnikiem jest to, jaki charakter ma pies, czy jest spokojny czy nerwowy, a zatem czy trzeba też poświęcać czas na jego uspokojenie.

W zasadzie kiedy uznajemy to za konieczne. Odeszły teorie, że psa należy kąpać najlepiej raz do roku. Obecnie na rynku dostępne są takie kosmetyki do pielęgnacji psów, które umożliwiają w zasadzie nawet codzienną kąpiel

Golenie to ostateczność, na którą warto się zdecydować w przypadku gdy skołtunienie jest już bardzo zaawansowane. Teoretycznie każdy kołtun można rozczesać, ale wiadomo że im jest on większy tym więcej czasu zabierze jego rozczesanie. Pamiętajmy że proces ten nie jest przyjemny dla naszego czworonoga. Decyzja zatem należy do właściciela.

W obecnych czasach można kupić kosmetyki dostosowane do danego psa. Są kosmetyki dla yorków, psów białych (wybielające) takich jak westiki czy łaciatych (uniwersalne). Istnieją tez kosmetyki dla alergików. Oczywiście panuje tutaj zasada że w większości przypadków droższe kosmetyki są lepsze. Pytanie zatem czy chcemy oszczędzać na wyglądzie naszego pieska. Pamiętajmy również, iż niewskazane jest używanie kosmetyków dla ludzi.

W zasadzie nie. Istnieją pewne standardy i tak naprawdę, poza psami wystawowymi, można powiedzieć że wszystko zależy od pomysłowości właściciela czy też fryzjera.
Jak przygotować psa przed wizytą u fryzjera?

Wizyta, szczególnie ta pierwsza, może być dla Twojego psa przeżyciem. Zastosuj cztery proste rady, by Twój pupil się nie denerwował:

1. Wyjdź z psem na spacer. Dobrze, gdy pies przed wizytą się załatwi i pobiega na świeżym powietrzu.
2. Jeśli umawiasz się tylko na strzyżenie, umyj psa bezpośrednio przed wizytą. To dobre zarówno dla moich narzędzi jak i samego efektu strzyżenia.
3. Nie nakręcaj psa na coś niezwykłego. Nie mów do niego inaczej, nie rób wielkiej sprawy z wizyty. Im bardziej naturalnie pies będzie się czuł, tym lepiej.
4. Bądź na czas. Ja będę mogła dobrze Was poznać a Twój pies będzie się mniej denerwował. Nikt nie lubi się spieszyć.

USŁUGI

kurs
groomerski

ZOSTAŃ GROOMEREM

KURS GROOMERSKI