Strzyżenie kota

Może wydawać się że koci fryzjer nie cieszy się popularnością – w końcu rzadko kiedy słyszy się o tym, aby kocią sierść należało regularnie podcinać. Jak z pewnością zauważyć może każdy właściciel, koci pupil samodzielnie dba o dobrą kondycję swojej sierści. Na regularną pielęgnację okrywy włosowej koty mogą poświęcać nawet jedną trzecią czasu, podczas którego są aktywne. Sierść jest dla kotów powodem do dumy, a także ważnym elementem ochrony ciała przed czynnikami zewnętrznymi. Decyzja o wykonaniu strzyżenia powinna zatem być podyktowana nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim dobrem naszego zwierzaka. W niektórych przypadkach profesjonalne strzyżenie kota może okazać się jednak nie tyle uzasadnione, co wręcz niezbędne.

Koci fryzjer w Krakowie – Champion SPA

W Champion SPA oferujemy szeroki wachlarz usług związanych z pielęgnacją czworonożnych pupili, w tym także strzyżenie kotów. Kraków jest miastem zamieszkiwanym przez tysiące kocich miłośników – wychodzimy zatem naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i oferujemy możliwość umówienia się na zabiegi pielęgnacyjne lub przygotowanie do wystawy także z kociakiem. 

Nasz zespół składa się z grupy doświadczonych groomerów, którzy doskonale wiedzą jak radzić sobie z domowymi pupilami. Dzięki temu zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne mogą przebiegać w profesjonalnej, bezpiecznej i przyjemnej dla zwierzaka atmosferze – bez zbędnego stresu czy nerwów. Koty wymagają szczególnego podejścia oraz umiejętności, które umożliwiają groomerowi wykonanie niezbędnych czynności, bez ryzyka dla zwierzaka. Specjalista działa z użyciem odpowiednich narzędzi i wie w jaki sposób zadbać o dobry wygląd zwierzęcia, nie narażając go na skaleczenia czy uszkodzenia wibrysów. 

Oferujemy profesjonalne strzyżenie kotów w Krakowie oraz możliwość przygotowania zwierzęcia do ważnej wystawy. Podczas wizyty fryzjer dla kota może wykąpać pupila, wykonać trymowanie lub strzyżenie sierści, a także zatroszczyć się o przycięcie pazurków. Poszczególne zabiegi są dopasowywane do potrzeb danej rasy. 

Fryzjer dla kota – kiedy należy odwiedzić groomera?

Warto wiedzieć, sierść naszych kocich podopiecznych spełnia kilka bardzo ważnych funkcji. Po pierwsze, jest to warstwa ochronna, która zabezpiecza skórę zwierzęcia przed mechanicznymi uszkodzeniami, a także przed dostępem promieni słonecznych. Po drugie, sierść jest niezbędna kotu do termoregulacji, co oznacza, że izoluje ona skórę zwierzęcia. To ważne zarówno zimą, jak i latem. częstym błędem wielu właścicieli jest chęć ogolenia kota latem, aby mógł lepiej znosić upały. Trzeba jednak wiedzieć, że może to dać efekt odwrotny, pogarszając komfort zwierzęcia. 

Co więcej, nadmierna lub nagła utrata futra ma wpływ również na samopoczucie kotów! Niektóre zwierzęta, pozbawione sierści bez ważnej przyczyny, mogą zachowywać się apatycznie i tracić chęć do zabawy. Strzyżenie kota warto przeprowadzić jednak wówczas gdy sierść staje się niemożliwa do rozczesania i bardzo intensywnie się filcuje. 

Koci fryzjer może pomóc przede wszystkim: 

  • przygotować kota do wystawy – co ważne szczególnie w przypadku pielęgnacji kotów ras długowłosych (tj. persy, Himalayan, syberyjskie, Maine Coon czy Ragdoll) które mają tendencję do kołtunienia i filcowania się sierści, która jest trudna do wyczesania i rozdzielenia przy pomocy szczotki, 
  • przygotować kota do zabiegu weterynaryjnego – np. do zabiegu sterylizacji), trzeba skrócić lub całkowicie wygolić sierść na ciele (lub danym obszarze), 
  • przygotować kota do leczenia – zdarzyć się może, że w przypadku wystąpienia niektórych schorzeń dermatologicznych, jak np. grzybicy skóry, trzeba wykonać strzyżenie sierści, aby łatwiej można było aplikować leki. 

Pamiętaj jednak, że na dobrą kondycję sierści Twojego podopiecznego składa się także odpowiednia dieta, stan zdrowia oraz wiek. Czasem zdarza się, że strzyżenie lub golenie sierści zaleca się w przypadku zwierząt w podeszłym wieku. 

Czy koci fryzjer jest potrzebny każdemu mruczkowi?

Nie da się ukryć, że kocie strzyżenie jest tematem kontrowersyjnym. Kluby i stowarzyszenia hodowców rasowych kotów nie przygotowują ścisłych standardów określających konieczność golenia futra, u żadnej ze znanych ras – zupełnie inaczej niż w przypadku psów. Z tego względu najczęściej całkowicie odradza się wykonanie strzyżenia. 

Nawet w przypadku kotów będących dumnymi posiadaczami długiej i gęstej sierści, strzyżenie nie stanowi rutynowego elementu ich pielęgnacji. Dla domowych mruczków polecamy przede wszystkim zabieg trymowania oraz regularne wyczesywanie sierści przy pomocy specjalnej szczotki. 

Decyzja o strzyżeniu lub całkowitym ogoleniu kota musi być dobrze przemyślana i uzasadniona. Warto pamiętać, że w przypadku niektórych ras odrastanie sierści przebiega bardzo powoli i może zająć nawet rok – co oznacza wiele miesięcy dyskomfortu dla pupila. Zaufaj zatem doświadczeniu profesjonalnego groomera. Profesjonalny fryzjer dla kota wie w jaki sposób obejść się z jego sierścią, aby zapewnić Twojemu pupilowi bezpieczeństwo, komfort, a wreszcie – dobry wygląd. Zachęcamy do umówienia się na wizytę w Champion SPA!